Reklama
Rozwiń

Bitwa pod Dytiatyniem 1920 - polskie Termopile

Wkrótce po II wojnie światowej komuniści usunęli z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablice, na których upamiętniono miejsca najkrwawszych bitew wojny z czerwoną Rosją.

Publikacja: 16.09.2010 01:41

Uroczystości przy kaplicy wzniesionej na mogile poległych w walkach 1920 r.

Uroczystości przy kaplicy wzniesionej na mogile poległych w walkach 1920 r.

Foto: NAC

Pojawiły się one ponownie w 1990 r., ale powrót pamięci o nich, z wyjątkiem Radzymina-Ossowa, nie nastąpił. Dotyczy to także boju pod Dytiatyniem (dziś w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie) nazwanego polskimi Termopilami.

16 września 1920 r. oddziały 13. Pułku Piechoty kpt. Jana Gabrysia stoczyły na wzgórzu 385, nieopodal Dytiatynia, dramatyczną kilkugodzinną walkę. Żołnierze zajmujący pozycję na wzgórzu i dysponujący baterią artylerii odpierali kolejne ataki czerwonoarmistów z dwóch brygad. Ponieważ kończyła się im amunicja, na dodatek ponosili ogromne straty, kpt. Gabryś podjął decyzję o wycofaniu się. Nie wszystkim żołnierzom udało się opuścić pozycję. „Na szczycie wzgórza 385 kawaleria otoczyła obsługę baterii oraz II pluton 9. Kompanii osłaniającej działa. Grupa ta dowodzona przez kpt. Adama Zająca nie odpowiedziała na wezwanie do kapitulacji. Po zużyciu amunicji w większości poległa w walce wręcz. Kozacy dobijali rannych. Bój pod Dytiatyniem na cały dzień zatrzymał marsz dwóch brygad sowieckich. Bitwa ta przeszła do historii oręża polskiego jako symbol do końca spełnionego żołnierskiego obowiązku” – pisze historyk Janusz Odziemkowski w „Leksykonie wojny polsko-rosyjskiej 1919 – 1920”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego