Reklama
Rozwiń

Historia pomocy Węgier dla Polski

Publikacja: 23.03.2011 01:47

Prezydenci Polski i Węgier pod pamiątkową tablicą

Prezydenci Polski i Węgier pod pamiątkową tablicą

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

„W hołdzie narodowi węgierskiemu, który okazał Rzeczpospolitej Polskiej przyjaźń i pomoc w czasie śmiertelnego zagrożenia bolszewicką agresją. W okresie przełomowych zmagań 12 sierpnia 1920 r. do Skierniewic dotarł transport 22 milionów pocisków z fabryki Manfreda Weissa w Csepel, w Budapeszcie" – tablicę z takim napisem odsłonili wczoraj prezydenci Węgier i Polski, Pal Schmitt i Bronisław Komorowski, na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Skrzynki z węgierską amunicją zapadły w pamięć polskim oficerom, bo pojawiły się dosłownie w ostatniej chwili, gdy Sowieci docierali pod Warszawę. Ale równie dramatyczne jak ówczesna sytuacja na froncie były dzieje transportu kolejowego z amunicją z Budapesztu. Najkrótsza droga prowadziła przez Czechosłowację, ale rząd w Pradze odmówił zgody na przepuszczenie transportu. Dopiero Rumunia – dzięki wstawiennictwu Francji – zgodziła się przepuścić węgierski pociąg do granic Polski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego