Reklama
Rozwiń

Flaga dymu nad stolicą

Syreny obwieszczą dziś godzinę „W” w całym kraju. Nad stolicą eskadra siedmiu iskier rozpyli biało-czerwoną flagę

Publikacja: 01.08.2011 09:34

Flaga dymu nad stolicą

Foto: W Sieci Opinii

Kilkuset powstańców warszawskich tradycyjnie w przeddzień głównych obchodów spotkało się w Muzeum Powstania. – Jesteście bohaterami godnymi najwyższych odznaczeń i szacunku – usłyszeli od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj Życie Warszawy

Prezydent Bronisław Komorowski przyznał 23 uczestnikom walk srebrne i złote Krzyże Zasługi. Przypomniał, że jego pokolenie, pokolenie „Solidarności", uczyło się od powstańców etosu patriotyzmu. Wspomniał prezydenta Lecha Kaczyńskiego: – Który odegrał decydującą rolę w tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego, dzieła, które dziś wykracza znaczeniem nawet poza granice Polski.

Te słowa powstańcy nagrodzili gromkimi brawami.

Czytaj więcej o Powstaniu Warszawskim

Powstańcze wzruszenia

– Kiedy przychodzimy tu, do muzeum, i patrzymy na nazwiska naszych poległych kolegów i koleżanek wyryte na Murze Pamięci, mamy zawsze ściśnięte gardło i łzy w oczach – stwierdził prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski. – W roku 1944 przez 63 dni żyliśmy w wolnej Warszawie i wierzyliśmy, że walczymy o niepodległą ojczyznę. Kiedy przyszła kapitulacja, nasi bracia i siostry szli do niewoli, cierpiąc głód i poniewierkę. Ale ich ofiara nie poszła na marne, bo dziś Polska jest wolna, a Warszawa piękna.

Generał zaapelował też jeszcze raz do warszawiaków, by dziś o godz. 17 zatrzymali się w zadumie, gdy włączą się syreny alarmowe. – A gdy będziemy na cmentarzu przy pomniku Gloria Victis, miejscu dla nas, powstańców, tak ważnym, powstrzymajmy się od niegodnych demonstracji i emocji. Bardzo bym o to prosił – mówił Ścibor-Rylski.

Wczoraj na pl. Krasińskich  podczas Apelu Poległych udało się uniknąć gwizdów.

Herkules i iskry na niebie

Dziś syreny mają zabrzmieć na całym Mazowszu i w kilkudziesięciu miastach Polski. O godzinie „W" przypomną też warszawiakom samoloty wojskowe. Tuż przed godz. 17 amerykański transportowiec herkules C-30, przelatując nad pl. Konstytucji, Marszałkowską i pl. Krasińskich, rozrzuci 100 tys. ulotek przypominających o 67. rocznicy wybuchu Powstania.

Zaś parę minut po wygaszeniu sygnału warto będzie po raz kolejny spojrzeć w niebo. Siedem samolotów typu Iskra rozpyli nad centrum miasta smugę biało-czerwonego dymu niczym narodową flagę. – To wspólna akcja muzeum i Dowództwa Sił Powietrznych. Będzie to wyraz hołdu lotników Wolnej Polski złożonego pilotom pomagającym powstańcom w 1944 r. – zapowiada dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

Dziś od rana będzie wiele okazji, by uczcić pamięć walczących o Warszawę i zapalić znicz.

Ogień, rejs i śpiew

– Szczególnie zapraszam na Kopiec Powstania na Mokotowie – zachęca gen. Ścibor-Rylski. – To piękna uroczystość. Gdy po zapaleniu ogniska pamięci można z kopca zbudowanego z ruin stolicy spojrzeć na dzisiejsze oświetlone, rozwijające się miasto. Dla mnie to zawsze wzruszający moment.

A jeśli ktoś stroni od oficjalnych spotkań, będzie mógł wieczorem na pl. Piłsudskiego pośpiewać powstańcze piosenki z chórem Andrzeja Borzyma i z zespołem Weroniki Grozdew.

Szef fundacji Ja Wisła po raz pierwszy zabierze dziś chętnych na barkę, by o godz. 21, pływając po rzece, opowiadać o powstańczych walkach.

Niecodzienne wydarzenie rozegra się też przy ul. Żelaznej. W oryginalnej przedwojennej kamienicy zostanie wystawiony spektakl poświęcony tragicznym wydarzeniom z 5 sierpnia 1944 r. na Woli.

A ci, którzy dotrwają do północy i wykupili wejściówki do MPW, obejrzą spektakl „Awantura warszawska: Waszyngton – Moskwa – Londyn".

Jak i gdzie w Warszawie uczcić dziś powstanie

godz. 10 – uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący

godz. 12 – zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza (pl. Piłsudskiego)

godz. 12 – spływ „Wisłą przez miasto nieujarzmione"

godz. 13 – kwiaty przy pomniku gen. Grota-Roweckiego (Al. Ujazdowskie)

godz. 14 – kwiaty przy pomniku PPP i AK (Wiejska)

godz. 16 – kwiaty przy grobie gen. Chruściela „Montera" (Powązki)

16.45 – przelot herkulesa

godz. 17 – spotkanie przy pomniku Gloria Victis – Powązki Wojskowe

godz. 17.05 – przelot siedmiu iskier nad Warszawą

godz. 19 – uroczystość ekumeniczna przy pomniku Polegli Niepokonani (Cmentarz Powstańców na Woli)

godz. 20.30 – „Niezakazane piosenki" pl. Piłsudskiego

godz. 21 – ogień pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego (Bartycka)

godz. 21.30 – spektakl „5 sierpnia – Wola '44" (kamienica ul. Żelazna 43)

godz. 24 – „Awantura warszawska..." premiera spektaklu – MPW

 

Kilkuset powstańców warszawskich tradycyjnie w przeddzień głównych obchodów spotkało się w Muzeum Powstania. – Jesteście bohaterami godnymi najwyższych odznaczeń i szacunku – usłyszeli od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj Życie Warszawy

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Historia
Jezus Chrystus nie urodził się w roku zerowym. Takiego roku bowiem nie było
Materiał Promocyjny
Kalkulator śladu węglowego od Banku Pekao S.A. dla firm
Historia
Boże Narodzenie w wiekach średnich
Historia
Tajemnica pudła o sygnaturze Dep. 39
Historia
IPN oskarża sędziów i prokuratorów stanu wojennego
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Historia
Impas w sprawie ekshumacji ofiar ukraińskich nacjonalistów trwa
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay