To było zwykłe kartonowe pudło obłożone papierem i przewiązane sznurkiem – wspomina Zoran Karišić, bibliotekarz i archiwista pracujący w SGH. Ktoś nakreślił na nim informację: „różne dokumenty z XVII i XVIII wieku". Z adnotacji umieszczonej na kartonie wynikało, że nie był otwierany od 1960 r.
Zoran otworzył pudło i natrafił na kilkadziesiąt dokumentów zapisanych atramentem na papierze czerpanym. Na niektórych odciśnięte są woskowe pieczęcie i sygnowane są przez polskich władców, m.in. królową Bonę, Zygmunta Augusta, Władysława IV, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pochodzą one z okresu od 1555 do 1790 r.
W kartonie znaleziono sumariusz (spis) tych dokumentów z datą 1817 r.
Pieczęcie władców
– Są wśród nich listy dotyczące sporów majątkowych, manifestacyjne, dekrety, patenty – precyzuje Zoran Karišić. Znaleźć tam można m.in. list z 23 kwietnia 1555 r. pisany po rusku do rewizorów, Falczewskiego i Czosnowskiego, w celu rozgraniczenia gruntów z pieczęcią królowej Bony; list Króla Zygmunta Augusta z 28 marca 1570 r. do Wasyla Tyszkiewicza – wojewody smoleńskiego o wysłaniu dworzanina Krzysztofa Grajewskiego, w celu uporządkowania majątków królewskich, z pieczęcią sygnetową czworoboczną; dekret z 11 kwietnia 1639 r. w sprawie ojców franciszkanów pińskich z Kopciami o zabór gruntów, podpisany przez Albrechta Stanisława Radziwiłła, z pieczęcią Wielką Litewską Władysława IV.
Dokumenty te znajdują się w bardzo dobrym stanie. – W przyszłym roku trafią do pracowni konserwatorskiej przy Bibliotece Narodowej. Następnie zostaną skopiowane i zamieszczone na stronie internetowej biblioteki – mówi Maria Rekowska, dyrektor biblioteki SGH.