"II wojna na froncie wschodnim"

History zaprasza na cykl dokumentalny opowiadający o największych zmaganiach II wojny światowej, widzianych z rosyjskiej perspektywy.

Aktualizacja: 02.11.2012 18:42 Publikacja: 02.11.2012 18:33

"II wojna na froncie wschodnim"

"II wojna na froncie wschodnim"

Foto: materiały prasowe

Dzisiaj o 21.00 zobaczymy odcinek pt. "Masakra pod Rżewem".

Niemieckie podboje roku 1941 doprowadziły wojska Hitlera niebezpiecznie blisko stolicy ZSRR – Moskwy. Armia Czerwona ponawiała ataki, aby odeprzeć najeźdźcę.  Jej wojska zostały zdziesiątkowane pod Rżewem. Rosyjskie zmagania zyskały ponurą nazwę "masakry pod Rżewem".

W listopadzie i grudniu

Bitwa o Kaukaz – 9 listopada o 21:00

W roku 1942 Hitler przeprowadził wielką letnią ofensywę na radzieckich polach naftowych w Kaukazie. Jeżeli udałoby mu się wtedy przejąć kontrolę nad złożami kaukaskiej ropy, losy wojny mogłyby zostać przesądzone. Jednakże zacięte zmagania w Górach Kaukazu i na ulicach Stalingradu położyły kres marzeniom Hitlera.

Wojna w Powietrzu – 16 listopada o 21:00

Radzieckie Siły Powietrzne zostały prawie całkowicie unicestwione już w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Jednakże dzięki odwadze załóg oraz doskonale zaprojektowanym nowym samolotom, Radzieckie Siły Powietrzne zaczęły się odradzać, aby w roku 1944 zdominować niebo nad Frontem Wschodnim.

Wojna na Morzu – 23 listopada o 21:00

Radziecka flota wojenna brała udział w przybrzeżnych atakach na Morzu Czarnym, przez eskortowanie konwojów statków na Oceanie Arktycznym, po patrole łodzi podwodnych na Morzu Bałtyckim. Radzieckie łodzie podwodne okazały się szczególnie zabójczą bronią, a w roku 1945 były odpowiedzialne za ogromne i kontrowersyjne straty ludzkie na morzu.

Wojna Partyzancka – 30 listopada o 21:00

W roku 1941 niemieckie siły zbrojne zdobyły duże połacie Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jednakże dość szybko ludność lokalna, w reakcji na brutalność Nazistów,  zaczęła stawiać opór zbrojny najeźdźcy. Radzieccy partyzanci, walczący pod przywództwem Sztabu Głównego w Moskwie, opanowali ogromne obszary, na które wojska niemieckie nie miały wstępu i rozpoczęły systematyczną akcję sabotażu na sieć kolejową wroga.

Sekretna Wojna – 7 grudnia o 21:00

Państwo pod rządami Stalina  wręcz obsesyjnie dbało o zachowanie swoich tajemnic wojskowych  i o najwyższą skuteczność działań szpiegowskich. Jednak mimo zbudowania siatki agentów w całej Europie i na Dalekim Wschodzie w latach trzydziestych XX wieku, inwazja Hitlera w roku 1941 była zaskoczeniem dla Sowietów. Kolejne miesiące przyniosły GRU (wywiad wojskowy) oraz NKWD (prekursor KGB) duże sukcesy w  pracy wywiadu w Tokio, Waszyngtonie, a nawet w samym sercu Berlina.

Bitwa o Niemcy – 14 grudnia o 21:00

W styczniu 1945 roku, na pokrytych śniegiem równinach Polski Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę przeciwko siłom wroga, która dotarła do samych bram Berlina. Ostatnie miesiące wojny w Europie były okresem najbardziej krwawych zmagań; wojska radzieckie podczas ataku na twierdze niemieckie, odkryły dowody na istnienie niemieckich obozów śmierci, które zaszokowały cały świat. Żołnierze radzieccy pałający chęcią zemsty, okrutnie obchodzili się z ludnością niemiecką.

Wojna rosyjsko-japońska – 21 grudnia o 21:00

W sierpniu 1945 roku Armia Czerwona zorganizowała potężną ofensywę przeciwko okupowanej przez Japończyków Mandżurii. Atak rozpoczął się tego samego dnia, którego Japonia doświadczyła drugiego przerażającego ataku nuklearnego i przyczynił się do zmuszenia dowództwa japońskiego do przyznania, że wojna została przegrana. To fascynująca, nieznana do tej pory opowieść, o ostatniej kampanii Armii Czerwonej podczas II Wojny Światowej, obejmującej ostatnią bitwę wojny – krwawy desant morski na odległych Wyspach Kurylskich, prawie tydzień po poddaniu się Japonii.

Dzisiaj o 21.00 zobaczymy odcinek pt. "Masakra pod Rżewem".

Niemieckie podboje roku 1941 doprowadziły wojska Hitlera niebezpiecznie blisko stolicy ZSRR – Moskwy. Armia Czerwona ponawiała ataki, aby odeprzeć najeźdźcę.  Jej wojska zostały zdziesiątkowane pod Rżewem. Rosyjskie zmagania zyskały ponurą nazwę "masakry pod Rżewem".

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne