Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: gdzie i co

Przez lata było o nich cicho. W wielu miastach po raz trzeci odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Publikacja: 28.02.2013 01:04

Święto od 2011 r. obchodzimy 1 marca, w rocznicę zamordowania członków IV Komendy Zrzeszenia WiN, m.in. Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego i Józefa Rzepki. Sejm ustanowił to święto w 2011 r.

– Każdy Polak powinien być patriotą, a każdy patriota powinien znać historię Polski, wiedzieć o ludziach, którzy przelewali swoją krew. Im należy się szacunek, to element wychowania patriotycznego – mówi historyk, profesor Wojciech Polak z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podkreśla, że władze komunistyczne robiły wszystko, by tych bohaterów wykreślić ze społecznej pamięci.

– A my mamy wobec tych setek tysięcy osób, które ponosiły ofiarę życia, siedziały w więzieniu, dług wdzięczności. Oni są w naszej historii i tożsamości – uważa prof. Polak.

Obchody dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się w całym kraju.

1 marca w Warszawie o godz. 17.30 przedstawiciele Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów i Instytutu Pamięci Narodowej złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową na murze więzienia przy Rakowieckiej 37, upamiętniającą zamordowanych członków IV Komendy WiN.

Gimnazjum nr 1 w Brwinowie otrzyma w piątek imię Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Do szkół w całej Polsce trafi album „Śladami Zbrodni”, przygotowany przez IPN przewodnik po miejscach komunistycznych represji lat 1944–56. W księgarniach jest już książka dla dzieci „Rycerze Lasu” – debiut Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły o żołnierzach wyklętych.

W sobotę 2 marca ulicami stolicy przejedzie specjalna rowerowa Masa Krytyczna pamięci Żołnierzy Wyklętych. Także w sobotę w Domu Dziennikarza przy ul. Smolnej odbędzie się poświęcony im całodzienny maraton filmowy. W Mińsku Mazowieckim tego dnia odbędzie się gra miejska "Obława 1944–1963".

We Wrocławiu w piątek w południe można wziąć udział w grze miejskiej „Żołnierze Wyklęci” (zbiórka pod fontanną z Szermierzem na placu Uniwersyteckim). Organizatorzy poprzez zabawę chcą przybliżyć wydarzenia z historii najnowszej.

W Białymstoku w piątek w południe na rynku Kościuszki zostanie otwarta wystawa „Żołnierze Wyklęci. Pamiętamy. Polskie podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie 1944–1957”. Pod tablicą upamiętniającą publiczne procesy polityczne żołnierzy podziemia zostaną złożone kwiaty i wieńce. Znicze zapłoną też pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.

W Poznaniu o godz. 17 z ulicy Fredry wystartuje Marsz Pamięci. W tym mieście odbędzie się też konferencja naukowa „O naszą niepodległą”.

W piątek w Łodzi: finał konkursu „Żołnierz Wyklęty – zapomniany bohater”, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30.

W Krakowie jeszcze dziś o godz. 19 w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zacznie się specjalny koncert ponad 200 młodych artystów.

W piątek w Przemyślu z placu Niepodległości ruszy specjalny marsz, a w Mielcu otwarta zostanie wystawa poświęcona podziemiu na Rzeszowszczyźnie.

Jedna z ciekawszych imprez odbędzie się 3 marca od godz. 10 na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Zostanie tam przedstawiony spektakl historyczny zatytułowany „Odwet Wyklętych”. Jego fabułą będzie walka polskich partyzantów zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem.

– Pamięć o tych żołnierzach powinniśmy przywracać w sposób inteligentny, by docierać do młodego pokolenia, które często nie zna historii – uważa prof. Polak. – A to wynika z błędów nauczycieli czy wykładowców, którzy nie potrafią jej nauczyć. – Do młodych ludzi można dotrzeć przez historię żywą, przez spotkanie z kombatantem, udziałem w grze miejskiej czy w widowisku – tłumaczy historyk. Sam jest współorganizatorem takiej imprezy, która 9 marca odbędzie się w Toruniu.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń