Niemcy w Polsce po wojnie

Kim byli funkcjonariusze wrocławskich organów bezpieczeństwa zajmujących się problematyką niemiecką, jak kreślono obraz Niemca w „Tygodniku Powszechnym" po wojnie - to tylko niektóre z tematów, poruszanych podczas międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2013 r. w Gliwicach.

Publikacja: 26.11.2013 14:00

Wysiedlanie Niemców z Górnego Śląska w 1946 r.

Wysiedlanie Niemców z Górnego Śląska w 1946 r.

Foto: Archiwum Państwowe w ?Katowicach

Jak przyznaje dr hab. Adam Dziurok, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach to dobra okazja, aby spojrzeć na aktualny stan badań nad „problemem niemieckim" w Polsce Ludowej, jak również zastanowić się nad dalszymi perspektywami badawczymi.

- Losy ludności niemieckiej chcemy pokazać w całej złożoności, jako społeczności, która najpierw funkcjonowała we własnym państwie totalitarnym, a później doświadczyła losu ofiar w innym, czerwonym totalitaryzmie - mówi dr Dziurok.

Konferencję - "Władze komunistyczne wobec ludności niemieckiej w Polsce w latach 1945-1989" organizuje: Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach.

Wystąpi imponująca liczba naukowców. Pierwszego dnia wygłoszone referaty dotyczyć będą m.in.: kierunków polityki władz, powojennych represji i antyniemieckiej polityki aparatu bezpieczeństwa. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie mniejszości niemieckiej w perspektywie relacji RFN-PRL, obszarom życia codziennego, integracji i migracji, a także polityce wobec Żydów i ewangelików, sytuacjom lokalnym, obrazowi Niemców w propagandzie oraz wpływowi okupacji na postrzeganie Niemców.

Jak podkreśla Monika Kobylańska, rzeczniczka IPN w Katowicach, szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej IPN: www.ipn.gov.pl.

Wśród wykładowców wystąpi m.in. prof. Bogusław Kopka z Politechniki Warszawskiej (Niemcy i Polacy w obozach pracy administrowanych przez resort bezpieczeństwa publicznego w Polsce 1945–1950: terror i praca), dr Małgorzata Świder z Uniwersytetu Opolskiego ( Odniemczanie dla każdego czyli Śląsk Opolski w nowej rzeczywistości), dr Patryk Pleskot z Instytut Pamięci Narodowej z Warszawy (, Problematyka mniejszości niemieckiej w Polsce w stosunkach politycznych RFN–PRL w okresie „normalizacji" gen. Jaruzelskiego (1983–1988)). Dr hab. Adam Dziurok z IPN przedstawi wykład nt "Rozliczeń zbrodni niemieckich na Górnym Śląsku na przykładzie procesów byłych członków SA".

Obrady konferencji odbywać się będą w języku polskim i niemieckim (z tłumaczeniem symultanicznym). Dwudniowa konferencja będzie miała miejsce w Gliwicach („Nowe Gliwice" – Centrum Edukacji i Biznesu, ul. Bojkowska 37 ).

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego