- Po raz pierwszy przygotowaliśmy taką listę obiektów – mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska .- Ma ona przede wszystkim charakter promocyjny, jest informacją, że w Polsce zachowały się ważne tradycje, ceremonie i umiejętności, które chcielibyśmy - jako dobro szczególne - ochronić, zachować dla następnych pokoleń
Aż dwa miejsca zdobył na liście Kraków. Wpisano na nią Pochód Lajkonika, zwanego również Konikiem Zwierzynieckim, czyli barwny korowód przeciągający przez miasto w oktawę święta Bożego Ciała oraz szopkarstwo krakowskie związane z Bożym Narodzeniem
Przebieg pochodu Lajkonika do dziś odbywa się zgodnie XIX-wieczną tradycją, a legenda wiążę go z XIII-wieczną obroną Krakowa przez flisaków wiślanych przed najazdem tatarskim. Najważniejszą postacią orszaku jest oczywiście Lajkonik – jeździec z bułąwą na białym drewnianym koniu, ucharakteryzowany na Tatara z gęstą czarną brodą i ubrany w fantastyczny strój z elementami orientalnymi. Za nim podążą orszak złożony z 36 osób, a zamyka go grająca kapela. Obyczaj udziału w pochodzie Lajkonika przekazywana jest w rodzinach krakowskich z pokolenia na pokolenie.
Podobnie staranie kultywowane są tradycje szopki krakowskiej, której początki sięgają połowy XIX wieku. Tworzyli je cieśle i murarze głównie ze Zwierzyńca. Było to dla nich dodatkowe zajęcie zimą, bo wówczas nie prowadzono większych prac budowlanych. W 1937 roku zorganizowano pierwszy konkurs na szopkę krakowską (od 1946 odbywa się on pod patronatem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). Zgłaszane do konkursu prace to artystyczne unikatowe dzieła. Ich fantazyjna architektura nawiązuje do różnych krakowskich zabytków – od Kościoła Mariackiego do Wawelu, a występujące w niej lalki i kukiełki noszą krakowskie i góralskie stroje lub przedstawiają postaci historyczne.
Śląsk Cieszyński chlubi się z kolei wpisanym na listę rusznikarstwem artystycznym i historycznym. Tradycje wyrobu broni w Cieszyńskim sięgają drugiej połowy XVI wieku. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, do polowań na ptaki. Wyróżniał ją specjalny zamek kołowy (mechanizm zapalający) oraz walory dekoracyjne. Powszechnie broń tę zwano cieszynką i pod tą nazwą ceniono w całej Europie.