Do komisji konkursowej budowy Mauzoleum zostało zgłoszonych aż 96 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie, z tego do dalszego udziału w konkursie zostało zakwalifikowanych 95.
Osoby i instytucje, które przeszły to pierwsze sito do 3 marca mogą składać prace konkursowe, wyniki konkursu zostaną ogłoszone 9 marca. W skład komisji konkursowej wchodzą architekci, plastycy, urbaniści, przedstawiciele miasta Warszawy, Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, IPN oraz rodzin żołnierzy pochowanych na Łączce : Olga Krzyżanowska, córka gen. Aleksandra Krzyżanowskiego ps. Wilk oraz Zofia Pilecka, córka legendarnego rotmistrza Witolda Pileckiego. Komisji konkursowej przewodniczy Marek Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Z regulaminu konkursowego wynika, że na terenie kwatery Ł ma stanąć Mauzoleum - Panteon poświęcony Żołnierzom Niezłomnych. Ma składać się z dwóch części (i w dwóch etapach ma powstawać). Pierwsza część obejmuje miejsca, gdzie zostaną złożone 280 trumienki ze szczątkami zabitych w latach 40. żołnierzy podziemia niepodległościowego, druga część ma być poświęcona żołnierzom poległym w innych regionach kraju. Pierwszy etap inwestycji ma być zakończony do końca lipca 2015 r., a drugi do końca czerwca 2016 r. Koszt całej inwestycji nie może przekroczyć kwoty 3,3 mln zł.
Organizatorzy budowy mauzoleum zakładają, że pochówki szczątków żołnierzy w Mauzoleum na Łączce odbędą się 27 września 2015 r. w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W rok później zostanie oddany drugi etap inwestycji - w miejscu, skąd zostaną przeniesione współczesne groby (umieszczono je w latach 80. w miejscu potajemnych pochówków).
"Mauzoleum ma pełnić funkcję miejsca prywatnej modlitwy i kontemplacji ale również obiektu, przy którym będą organizowane państwowe uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, a następnie kolejne związane ze świętami państwowymi i rocznicami). Kompozycja Panteonu - Mauzoleum powinna zawierać akcent centralny - dominantę, która będzie pełniła funkcję upamiętnienia poświęconego wszystkim pochowanym tam osobom. W tym miejscu w czasie uroczystości będą składane wieńce przez oficjalne delegacje, tu należy również przewidzieć możliwość umieszczenia głównej inskrypcji pamiątkowej oraz listy nazwisk wszystkich ofiar straconych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i prawdopodobnie pochowanych na kwaterze Ł lub w jej pobliżu. W ten sposób upamiętnieni zostaną również ci, których szczątków nie udało się zidentyfikować" - określili autorzy konkursu.