Właz kanalizacyjny na jezdni, który był jego integralną częścią, został oddzielony od głównego monumentu... ścieżką rowerową.
Ulica Prosta w Warszawie była remontowana od grudnia 2013 roku do września ubiegłego roku. Na 770-metrowym odcinku została poszerzona do dwóch jezdni, a po ich bokach znalazły się również ścieżki rowerowe.
I to właśnie jedna z nich zmieniła układ pomnika przed redakcją „Rzeczpospolitej". Historyczny właz nie łączy się już z monumentem upamiętniającym bojowników warszawskiego getta, którzy w tym miejscu wydostawali się na aryjską stronę miasta.
To przez tę studzienkę umieszczoną w jezdni 10 maja 1943 roku 19-letni wówczas Simcha Ratajzer-Rotem „Kazik" ewakuował kilkudziesięciu bojowników wśród nich m.in. Marka Edelmana, ostatniego przywódcę powstania w getcie. Pomnik upamiętniający to wydarzenie odsłonięto 10 maja 2010 roku z udziałem ówczesnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.
Jak to się stało, że układ pomnika został zmieniony? Małgorzata Gajewska, rzecznik warszawskiego Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych (ZMID) mówi, że jest niedziela, dzień wolny, więc nie jest w stanie tego ustalić.