Uroczyste odsłonięcie pomnika legendarnej łączniczki AK odbędzie się w niedzielę na placu przy kościele pw. św. Jana Bosko w Gdańsku -Oruni (ul. Gościnna 15) o godz. 13. Potem przy ul. Nowiny 2 zorganizowany zostanie festyn patriotyczny „Niedziela z bohaterką". W trakcie tych uroczystości oddany zostanie hołd Danucie Siedzikównie „Ince", sanitariuszce V Brygady Wileńskiej AK, skazanej na śmierć i zamordowanej w Gdańsku dnia 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ul. Kurkowej.
Przez cały czas wydarzeniu towarzyszył będzie punkt edukacyjny gdańskiego oddziału IPN, w którym dostępne będą m.in. broszury poświęcone „Ince". Wykład o tej łączniczce wygłosi naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr Karol Nawrocki.
Z inicjatywą odsłonięcia pomnika wystąpili na początku roku gdańscy salezjanie, wśród nich proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko Mirosław Dukiewicz. Kierowała nimi intencja związana z życiorysem Danuty Siedzikówny – w czasie wojny uczyła się w szkole sióstr salezjanek w Różanymstoku, w Gdańsku natomiast poniosła śmierć z rąk władzy komunistycznej i tutaj została pochowana. W skład Komitetu Budowy Pomnika weszli: metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, ks. prałat Henryk Kilaczyński, ks. proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko Mirosław Dukiewicz (salezjanin), ks. Przemysław Pawelski (salezjanin), Danuta Sikora (radna Sejmiku Województwa Pomorskiego), dr Karol Nawrocki (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku) oraz Krzysztof Kosik (historyk).
Dzięki pomocy darczyńców udało się zebrać fundusze na pomnik. Rada Miasta Gdańska wyraziła również zgodę na jego usytuowanie oraz przeznaczyła środki na zagospodarowanie terenu wokół pomnika.
Przypomnijmy, że w poprzednim roku udało się odnaleźć, a także w oparciu o pobrany materiał genetyczny zidentyfikować szczątki Danuty Siedzikówny. 1 marca 2015 roku na uroczystości w Pałacu Prezydenckim rodziny pięciu osób – ofiar terroru komunistycznego, w tym Danuty Siedzikówny, odebrały noty identyfikacyjne swoich ekshumowanych krewnych. 13 kwietnia na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej zamordowanym żołnierzom V Wileńskiej Brygady AK: Danucie Siedzikównie „Ince" oraz Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi". 15 kwietnia odbyła się z kolei uroczystość nadania imienia Danuty Siedzikówny dwóm szkołom w Sopocie: Technikum nr 1 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Handlowych.