Aktualizacja: 24.08.2016 22:59 Publikacja: 24.08.2016 19:21
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman
Rzeczpospolita: Powstaje superprodukcja o Krzyżakach, która trafi do widzów także poza Polską. Film opowie historię zakonu od momentu jego powstania w XII w. w Palestynie. Czym właściwie zajmowali się Krzyżacy w Ziemi Świętej?
Jan Gancewski: Krzyżakami nazywamy ich jedynie w Polsce. Prawdziwa nazwa tego zgromadzenia brzmiała Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Najpierw zajmowali się oni ochroną niemieckich kupców z Bremy i Lubeki, którzy szlakiem lewantyńskim przybywali do Palestyny, by handlować z Bliskim Wschodem. Później, w czasie krucjat, wzięli się do ochrony konwojów rycerskich.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Dla średniowiecznego chrześcijanina każdy element boskiego dzieła stworzenia był z gruntu dobry, zwłaszcza w Ziemi Świętej, ale wielu pielgrzymom brnącym z mozołem przez wrogi teren trudno było o tym pamiętać.
Co najmniej kilkuset Żydów pod ochroną izraelskiej policji weszło na teren meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, jednej z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie - podały agencje Anadolu i WAFA. Na miejscu był m.in. minister bezpieczeństwa Izraela Itamar Ben Gwir.
Odkrywanie Izraela nie byłoby kompletne bez odwiedzenia społeczności mieszkających w pobliżu granicy z Gazą. Ta nowa forma turystyki zyskuje popularność po ataku palestyńskich terrorystów 7 października - zachęca Israel Travel News.
Każdy z nas ma swoją Jerozolimę. Własne niebiańsko idealne miejsce, własne miasto radości. Kulminację nadziei i ucieleśnienie marzeń. Prawdziwy dom, w którym będziemy żyć w zgodzie z ludzkością i siłami wyższymi, w komforcie pewności i pewności komfortu. Tylko, proszę, nie pomylcie swojej Jerozolimy z tą prawdziwą, ponieważ ta prawdziwa jest teraz w nie najlepszym stanie.
Ultraortodoksyjni Żydzi planują w czwartek przemaszerować przez dzielnicę muzułmańską na Starym Mieście w Jerozolimie. Demonstracja może wywołać kolejną falę przemocy w świętym mieście judaizmu i islamu.
Izraelskie Siły Obronne (IDF, armia Izraela) poinformowały o ostrzale z terytorium południowego Libanu.
Ze Strefy Gazy przeprowadzono kolejny atak rakietowy na Izrael. Syreny alarmowe zawyły m.in. w Tel Awiwie i Jerozolimie - informuje "Times of Israel".
Ani USA, ani Zachód zbytnio nie zareagowały na pierwszą z ustaw, za pomocą której Beniamin Netanjahu chce przejąć sądownictwo w Izraelu. Jarosław Kaczyński zapewne obserwuje sytuację w Jerozolimie i wyciągnie wnioski po ewentualnej wygranej jesienią.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas