Czarnoskórzy generałowie Napoleona. Kim byli?

W niektórych komentarzach w mediach społecznościowych wyczytałem niedawno, że reżyser Ridley Scott na siłę forsuje w filmie „Napoleon” tak modną obecnie poprawność polityczną. Na ekranie pojawia się bowiem 30-letni czarnoskóry aktor brytyjski Abubakar Salim ubrany w mundur generała francuskiej kawalerii. Czy to błąd? Nie, ponieważ Salim zagrał urodzonego w Saint-Domingue, karaibskiej kolonii należącej do Królestwa Francji, generała Thomasa-Alexandre’a Dumasa. Dzisiaj ta była francuska kolonia jest niepodległą Republiką Haiti.

Publikacja: 28.12.2023 21:00

Generał dywizji rewolucyjnych wojsk francuskich Thomas-Alexandre Dumas (1762–1806) – obraz Oliviera

Generał dywizji rewolucyjnych wojsk francuskich Thomas-Alexandre Dumas (1762–1806) – obraz Oliviera Pichata, namalowany po 1883 r.

Foto: Musée Alexandre Dumas, Villers-Cotterëts - Bruno Arrigoni

Generał Dumas był mulatem, synem markiza Alexandre’a Antoinego Davy de la Pailleterie i afrykańskiej niewolnicy Marie-Cessette Dumas. Na świat przyszedł jako niewolnik, ale w 1776 r. ojciec zabrał go do Francji, przez co dokonał jego formalnego uwolnienia. Niewolnictwo zostało bowiem zniesione we Francji metropolitalnej już w 1315 r. Zatem każdy niewolnik, który postawił stopę na ziemi francuskiej w Europie, stawał się wolnym człowiekiem. Markiz de la Pailleterie nie tylko wykształcił syna, ale pomógł mu też wstąpić do francuskiej armii. O zdolnościach Haitańczyka świadczy, że choć w 1786 r. wstępował do armii jako 24-letni szeregowiec, to już siedem lat później dowodził 53 tysiącami żołnierzy jako naczelny generał francuskiej armii alpejskiej. Był wyjątkowo utalentowanym oficerem, który w 1794 r. brawurowo zdobył wysokoalpejskie przełęcze, co umożliwiło Francuzom rozpoczęcie tzw. drugiej kampanii włoskiej. Austriacy tak się go bali, że nadali mu przydomek Schwarzer Teufel („Czarny Diabeł”). W 1797 r. generał Dumas popisowo pokonał szwadron wojsk austriackich na moście na rzece Eisack w Clausen. Pełen podziwu Napoleon nazwał Dumasa „Horacjuszem Koklesem z Tyrolu”, porównując tym samym Haitańczyka do rzymskiego bohatera, który ocalił starożytny Rzym przed Etruskami Porsenny.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Historia świata
Francuscy trapiści – ofiary wojny domowej w Algierii
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia świata
Tajemnica petersburskiej krwawej niedzieli
Historia świata
„Holokaust? To było nie do pomyślenia”
Historia świata
Paweł Łepkowski: Powrót Pattona
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia świata
Adolf Eichmann – architekt Holokaustu
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej