Osobliwą atrakcją turystyczną skraju Mysłowic, gdzie kończy bieg Biała Przemsza, był do wielkiej wojny „zakątek trzech cesarzy”, czyli styk granic imperiów. Skromny obelisk upamiętnia przezwyciężenie podziału, lecz trójkąt nie zawsze symbolizował wrogą dezintegrację Europy. Potrójne sąsiedztwo było przez dwie dekady osią europejskiej stabilizacji, współpracy i porozumienia – przynajmniej w intencjach.
Samotne mocarstwo
W 1872 r. świat jeszcze nie ochłonął po klęsce Francji, oszołomiony brutalnością Bismarcka. Choć poskromienie Bonapartego na ogół przyjęto z ulgą, to złamanie Francji zachwiało równowagą Europy. Powstało zasadne pytanie: kto powstrzyma Niemcy przed eskalacją roszczeń i dominacją? Pięknoduchy i pacyfiści liczyli na pojednanie – w czerwcu festiwal muzyczny na Jubileuszu Pokoju w Bostonie gościł na jednej scenie francuską orkiestrę i niemieckich śpiewaków, lecz pod koniec lata Rzesza wolała na swój sposób uczcić rocznicę zwycięstwa, manifestując krzepę armii na manewrach w Berlinie.
Czytaj więcej
Dynastia, która miała rządzić jednym z największych imperiów w dziejach, zaczynała swoją karierę...
Ostentacja mogła źle wróżyć, lecz za kulisami Niemcy toczyli subtelniejsze starania, by ćwiczenia uświetnili car Rosji i austriacki cesarz. Spożytkowano każdy dostępny wpływ w Wiedniu, w tym węgierskie naciski, by zwabić sceptycznego Franciszka Józefa, a o wizytę Aleksandra II walczył sam Bismarck. Wizyta dwóch cesarzy legitymizowała reżim, co uzasadnia zabiegi, lecz Berlin piekł na jednym ogniu ważniejsze cele niż akceptacja faktów dokonanych i niepodważalnych. Gdy władcy błyszczeli orderami na rautach i pokazach musztry, a feldmarszałek Helmuth Karl Bernhard von Moltke prężył muskuły armii, na zapleczu kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck machał gałązką oliwną i oferował trójstronny sojusz.
Plan mimowolnie narzuca wspomnienie Świętego Przymierza, sugerując wskrzeszenia upiora, lecz pierwsze wrażenie jest anachroniczne. Założenie i motyw niemieckiej propozycji były fundamentalnie różne, jak odmienna była Europa i Niemcy.