Po opisaniu systemów operacyjnych i programów służących do korzystania z internetu przyszła pora na programy użytkowe. Dziś omówię historię powstania i rozwoju edytorów tekstowych, czyli programów, które każdy z nas ustawicznie używa, pisząc różne teksty w pracy, w domu, a nawet na ulicy, bo smartfony też są wyposażone w edytory.
Komputer to mądra maszyna do pisania
Obecny postęp w zakresie oprogramowania użytkowego doprowadził do tego, że zaawansowane programy do tworzenia i obróbki tekstów zostały podzielone na edytory tekstów i procesory tekstów. Edytory pozwalały tylko pisać i poprawiać teksty (dodawać i usuwać słowa, kopiować, przenosić i powielać całe fragmenty tekstu, rozmieszczać tekst na ekranie w taki sposób, że jeśli kolejny wyraz nie mieścił się w pisanej akurat linii tekstu, to był automatycznie przenoszony w całości do następnej linii itp.). To dziś potrafi każde urządzenie elektroniczne, nawet najbardziej prymitywny telefon komórkowy (np. przy pisaniu SMS-a), ale kiedyś to była nowość, bo takich możliwości nie dawały zwykłe maszyny do pisania. Tak więc edytor umożliwia przygotowanie treści tworzonego dokumentu. Natomiast do kreowania jego formy (wielkość i krój czcionki, jej ewentualne pogrubienie lub pochylenie, rozmieszczanie akapitów, wyrównywanie tekstu do lewego lub prawego marginesu, centrowanie nagłówków itp.) służą procesory tekstów.
Pierwsze edytory tekstów służyły głównie do pisania i poprawiania programów tworzonych w różnych językach programowania. Były one dość prymitywne, ale i tak cieszyły użytkowników, którzy cenili to, że nie musieli już przygotowywać programów, pisząc je ręcznie na specjalnych arkuszach, a potem dziurkując na kartach lub taśmach perforowanych, lecz mogli tworzyć programy wprost w pamięci komputera i stamtąd prowadzić jego translację z języka algorytmicznego do języka wewnętrznego komputera. Wiem coś o tym, bo sam się z tego cieszyłem!
Dopóki komputery występowały głównie jako duże mainframe, trudno było sobie wyobrazić, że takiej ogromnej maszyny, w dodatku dzielonej z wieloma innymi użytkownikami, będzie się używać do czynności tak bardzo prywatnej, jak pisanie i redagowanie różnych tekstów. Potem jednak, jak to opisałem w jednym z wcześniejszych felietonów, nastała era komputerów osobistych. Skoro komputer miał służyć jednej osobie, często zresztą nie tylko w pracy, ale i w domu, to pojawiła się pokusa, żeby użyć go także jako inteligentnej maszyny do pisania, w której można tekst tworzyć, poprawiać, formatować do dowolnej postaci i dopiero gdy spełnia już wszystkie nasze wymagania, drukować go na papierze.
Pierwsze edytory
Pierwszy program, który został napisany z takim właśnie przeznaczeniem, to program Bravo, stworzony w Xerox PARC (Palo Alto Research Center). Program napisali Butler Lampson i Charles Simonyi w 1974 r. Nie odegrał on jednak większej roli, ponieważ był zaimplementowany na mikrokomputerach Xerox Alto, bardzo nowoczesnych, z dobrym interfejsem graficznym, ale w sumie mało popularnych.