Wcześniej niż gmail dla Unixa udostępniony został MDaemon (21 lipca 1996 r.), produkt firmy Microsoft. Program ten pierwotnie przeznaczony był dla systemu Windows, ale obecnie (po modyfikacjach) używa się go także w smartfonach. Jego mocne strony to: posiadanie wielu wersji językowych (także polskiej) oraz łatwa obsługa. Program ten jest stale ulepszany, ostatnia wersja mająca numer 22.0.3 weszła do użytku 30 sierpnia 2022 r.
Do znanych programów pocztowych obsługujących serwery należy też Postfix napisany w 1999 r. przez Holendra Wietse Venemę z firmy IBM. Program ten działa na wielu platformach uniksoposobnych (AIX, BSD, IRIX, Linux, Solaris). Wyposażono go w szereg mechanizmów używanych do wykrywania i usuwania spamu. Program ten jest dostępny za darmo na licencji IBM Public License, jest też stale ulepszany (najnowsza wersja o numerze 3.5.7 pojawiła się 27 kwietnia 2022 r.). Zoptymalizowany kod tego programu zapewnia jego szybkie działanie, dlatego jest on ceniony przez wymagających użytkowników.
Oczywiście przykładów można by podać więcej, na przykład Exim, opracowany na Uniwersytecie w Cambridge, albo Courier-MTA – serwer poczty elektronicznej na licencji GPL, jednak taka za długa wyliczanka mogłaby znudzić czytelników.
Programy pełniące funkcję klientów poczty elektronicznej
Przejdę teraz do opisu historii powstania i rozwoju programów pełniących funkcję klientów poczty elektronicznej. Czyli tych narzędzi informatycznych, które obsługują bezpośrednio użytkowników piszących i odbierających e-maile. W większości opracowań na ten temat – w tym niestety także w mojej wydanej w 2019 r. książce „Krótka historia informatyki” – zamieszczona jest informacja, że pierwszym programem typu MUA (Message User Agent – agent użytkownika wiadomości) był Pegasus Mail, udostępniany od 1990 r. przez Davida Harrisa. Rzeczywiście, Pegasus był pierwszym programem szeroko znanym i chętnie stosowanym, ponieważ działał na komputerach personalnych (PC) wyposażonych w system MS DOS, później zaś Windows, a także na komputerach Apple Macintosh oraz w sieciach NetWare. Można powiedzieć, że Harris z tym swoim programem „trafił w dziesiątkę”. Ale dla kompletu informacji muszę dodać, że wcześniej budowane były programy pełniące rolę MUA, które jednak nie uzyskały takiego szerokiego odbioru.
Już w 1979 r. (11 lat przed Pegasusem!) pojawił się program MH (Message Handling System) dla systemu Unix – zaproponowany przez Stocktona Gainesa i Normana Shapiro oraz zbudowany przez Bruce’a S. Bordena w RAND Corporation. Program ten miał ograniczoną liczbę użytkowników, chociaż był darmowy. Szerzej wykorzystywany w systemach uniksowych był Elm stworzony w 1986 r. przez Dave’a Taylora, początkowo dla firmy Hewlett-Packard. Nazwa Elm bywa czasem tłumaczona jako „Wiąz” (bo tak się właśnie po angielsku nazywa to drzewo), ale naprawdę jest to skrót od nazwy Electronic Mail.
Przed Pegasusem powstały jeszcze programy: Citadel, Gnus i Eudora. Bardzo specyficznym programem typu MUA był stworzony w 1989 r. pakiet Lotus Notes przeznaczony do wspomagania pracy zespołowej dużych grup wykonawców. Jako doradca ds. informatyki prezesa sieci bankowej BPH używałem tego programu i mogę potwierdzić, że był bardzo przydatny zarówno do wymiany poczty e-mail, jak i do tworzenia kalendarzy różnych zdarzeń, listy rzeczy do zrobienia, prowadzenia dyskusji, blogów itp. Uważam, że użycie właśnie tego narzędzia do dystrybucji poczty elektronicznej przyczyniło się do sukcesu w informatyzacji banku BPH, który miał zasięg – jak żartem mówiliśmy – od A do Z, czyli od Augustowa do Zakopanego. Blisko sto oddziałów! Lotus Notes był przy tym niezastąpiony. Tego systemu – pod obecną nazwą HCL Domino – nadal się używa, ale trzeba pamiętać, że nie jest to tylko typowy klient poczty elektronicznej, ale narzędzie do pracy grupowej.