Aktualizacja: 03.04.2025 20:44 Publikacja: 10.03.2022 20:03
Obraz duńskiego malarza Nikolaja Abildgaarda z ok. 1777 r. przedstawiający Audumlę, która wykarmiła Ymira i jego potomstwo
Foto: Statens Museum for Kunst/Villy Fink Isaksen/wikipedia/domena publiczna
Tam, gdzie zimy były nadzwyczaj mroźne, noce trwały tygodniami, a lato bywało zbyt krótkie, by ziemia mogła wydać obfite plony, musiała zrodzić się mitologia uzasadniająca grabież. W rzeczywistości wikingowie postrzegali świat podobnie jak społeczności należące do kręgu kultury śródziemnomorskiej, jednak ich uniwersum było znacznie bardziej mroczne i przepełnione przemocą. Bohaterowie ich mitów – tytani, Asowie i Wanowie – byli istotami o nadprzyrodzonych mocach, ale jednocześnie o bardzo ludzkich charakterach. Nordycka geneza wszechświata była skomplikowana i pełna sprzeczności. Ludzie Północy nie potrafili wytłumaczyć sobie pochodzenia wszystkiego, co ich otaczało. Uznali więc, że na początku czasu nie było nic. Ani lasów, ani rzek, ani ludzi i zwierząt. Nie było nic, prócz Ginnungagapu, ziejącej pustką dziury w ziemi, która jedynie pogłębiała smutek.
Papież Franciszek urodził się 17 grudnia 1936 r. we Flores, ubogiej dzielnicy Buenos Aires, jako Jorge Mario Ber...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
My, ludzie, podejmujemy decyzje głównie pod wpływem emocji. Dopiero później przychodzi refleksja. Najlepszym prz...
W dziejach rozwoju myśli naukowej i technicznych wynalazków wielką rolę odgrywały i nadal odrywają rozmaite prio...
Sztuczna inteligencja pomaga astronomom identyfikować planety, biologom – formować struktury przestrzenne białek...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Mildred Harnack była Amerykanką. Ale wiedziona miłością do swojego niemieckiego męża postanowiła pozostać w III...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas