30 lat po rozpadzie ZSRR

Niegdyś razem podziwiali lot Gagarina w kosmos, dzisiaj żyją w zupełnie odmiennych światach i mówią różnymi językami. Jedni zbudowali demokrację i są już częścią świata zachodniego, inni wylądowali w dyktaturze pod rządami władców, którym za życia muszą stawiać pomniki.

Publikacja: 30.12.2021 21:00

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko na spotkaniu w Sankt Pete

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko na spotkaniu w Sankt Petersburgu 13 lipca 2021 r.

Foto: AFP

Prezydent Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) Michaił Gorbaczow spotkał się z prezydentem Rosyjskiej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej (RFSRR) Borysem Jelcynem 23 grudnia 1991 r. na Kremlu. Przez niemal 10 godzin rozmawiali m.in. o procedurze przekazania władzy, zarządzaniu bronią nuklearną, przyszłości archiwów Partii Komunistycznej, ale też o gwarancjach bezpieczeństwa dla ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego. Dwa dni później, w Boże Narodzenie 25 grudnia 1991 r., Gorbaczow ogłosi swoją dymisję w telewizji rządowej. Tego dnia wieczorem z Kremla zdjęto flagę radziecką, a w jej miejscu powiewała już flaga nowego państwa – Federacji Rosyjskiej. To było jedynie formalizacją upadku sowieckiego imperium, które ostatecznie pogrzebało spotkanie, do jakiego doszło kilka tygodni wcześniej w Wiskulach, w Puszczy Białowieskiej, tuż przy granicy Białorusi z Polską.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia świata
Dżihad: korzenie konfliktu
Historia świata
Kahina – berberyjska prorokini i królowa Aurès
Historia świata
Sukcesja apostolska pod znakiem zapytania
Historia świata
Argentyna: W piwnicy Sądu Najwyższego znaleziono 83 pudełka z zawartością z III Rzeszy
Historia świata
Co chcieli zrobić Niemcy w Teheranie?