Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 15.06.2025 04:02 Publikacja: 22.07.2024 06:00
Mężczyzna czyta Manifest PKWN (wydrukowany z datą: 22 lipca 1944 r.) – symboliczne zdjęcie propagandy komunistycznej, wielokrotnie wykorzystywane w książkach i prasie w czasach PRL
Foto: Autor nieznany/ Andros64 / Wikimedia Commons
Oficjalna historiografia PRL przekonywała, że 22 lipca 1944 r. zaczął urzędować w Chełmie, „na pierwszym wyzwolonym fragmencie kraju”, Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN), który 1 sierpnia przeniósł się do Lublina i był de facto rządem Polski zrzeszającym nie tylko komunistów, ale również przedstawicieli wielu innych „postępowych” stronnictw. Miał zostać powołany przez działającą w podziemiu Krajową Radę Narodową, czyli samozwańczą komunistyczną namiastkę parlamentu. Naprawdę jednak krajowi komuniści z powołaniem tego tworu nie mieli nic wspólnego. Powstał on bowiem wyłącznie z woli Stalina, pod którego okiem 20 lipca 1944 r. zredagowano manifest tej marionetkowej instytucji. Dzień później wydrukowano go w Moskwie (zrobiono to z błędami, np. szef PKWN Edward Osóbka-Morawski został tam podpisany jako „Osubka-Morawski”; sowiecki drukarz nie miał czcionki z polską literą „ó”. Manifest zaczął być rozklejany na zajętych przez Sowietów terenach na zachód od Bugu dopiero po kilku dniach od wkroczenia tam Armii Czerwonej. 22 lipca o godz. 20.15 Radio Moskwa poinformowało o powstaniu PKWN w Chełmie, zaskakując tym nawet komunistyczną Polską Partię Robotniczą.
13 czerwca 1940 r. po południu rozpoczęła się jedna z najtragiczniejszych kart w historii II wojny światowej: pi...
– W końcu II wojny światowej w armiach sojuszniczych walczyło ponad pół miliona Polaków. Formacje walczące na Za...
Zespół naukowców – genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przywrócił tożsamość żołnierzy...
Choć sam akt Hołdu Pruskiego dokonał się na krakowskim rynku, to Zamek w Malborku był centrum towarzyszącej mu h...
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – to trzy główne czynniki, które należy brać pod uwagę decydując się na inwestycję w mieszkanie – czy to z myślą o przechowaniu lub wzroście wartości, czy zwrocie z najmu.
„Lolo był światowcem z wyboru – uważał Tadeusz Konwicki. – Lubił to wszystko, co było modne, czyli to, czym żył...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas