19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 10:17 Publikacja: 18.07.2024 21:00
Fragment obrazu Jana Matejki Bitwa pod Warną
Foto: Domena publiczna
W 1434 r. zmarł król Polski Władysław Jagiełło. Koronę po nim odziedziczył najstarszy syn Władysław III. Rzeczywistą kontrolę nad administracją, dyplomacją i finansami państwa sprawował jednak niechętny Jagiellonom biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Dzięki zabiegom papieża Eugeniusza IV w 1440 r. Władysław III został także królem Węgier. Papież nie zrobił tego jednak z czystej sympatii dla młodego monarchy, ale w nadziei, że synowi zwycięzcy spod Grunwaldu uda się utworzyć antyturecką koalicję i uratować resztki Bizancjum.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Od 2021 roku dzień ten jest świętem państwowym. W Poznaniu z okazji rocznicy wybuchu powstania zostaną uruchomione syreny alarmowe.
Przez ponad dwa wieki był jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w stolicy Polski. Przetrwał zabory i prawie całą II wojnę światową. Nie przetrwał jednak realizacji niemieckiego planu zagłady Warszawy. 80 lat temu hitlerowcy wysadzili w powietrze Pałac Saski. Pozostaje nieodbudowany do dziś.
27 grudnia 1918 r., 106 lat temu, w Poznaniu wybuchło polskie powstanie przeciw niemieckiej Republice Weimarskiej. Ta zwycięska insurekcja jest jednym z największych czynów zbrojnych w ciągu tysiąca lat historii naszego państwa. Powstanie wielkopolskie zakończyło 146 lat pruskiej okupacji blisko połowy dzisiejszego terytorium Polski.
Wspominając wydarzenia sprzed 102 lat, zastanawiam się nad rolą urzędu prezydenta RP w naszej historii. Czy pomyślnie zdał egzamin dziejowy? Mimo ogromnego szacunku do ludzi, którzy go piastowali, mam coraz większe wątpliwości.
Nawet wyborcy Koalicji Obywatelskiej nie akceptują uchwały rządu w sprawie ochrony przed aresztowaniem dla premiera Izraela Beniamina Netanjahu – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Ofiary są nie w Palestynie, tylko w Strefie Gazy, bo nie ma czegoś takiego jak Palestyna - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Teofil Bartoszewski.
Sprawa rzezi wołyńskiej i ekshumacji pomordowanych Polaków jest na dobrej ścieżce. Niemniej wciąż potrzeba dobrej woli, zwłaszcza po stronie Kijowa. Szantaż i pogróżki znad Wisły temu nie pomogą. Potrzebna jest edukacja i wiele lat cierpliwości.
Król Karol III weźmie udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, poinformował Pałac Buckingham.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
Jeśli nagle list pana prezydenta zostaje opublikowany w Bloombergu i Times of Israel, to trzeba było dać taki sygnał - mówił w rozmowie z TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna, pytany o uchwałę przyjętą przez rząd ws. wizyty delegacji Izraela w Polsce w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas