„Zakopane artystek” – Helena Modrzejewska, „królowa Tatr”

Wyjazd w tatrzańskie góry w drugiej połowie XIX w. był pomysłem dość oryginalnym, wręcz ekscentrycznym. A mimo to do tych na wskroś dzikich miejsc chętnie przybywały panie, zwłaszcza artystki, szukając tam wytchnienia i inspiracji.

Publikacja: 28.05.2024 13:23

Grupa turystów podczas przejażdżki łodzią po Morskim Oku, czerwiec 1931 r.

Grupa turystów podczas przejażdżki łodzią po Morskim Oku, czerwiec 1931 r.

Foto: J. Oleszczak/ NAC

Morskie Oko wcale nie jest szmaragdowe – myśli dwudziestosiedmioletnia Helena, gwiazda krakowskiej sceny, stojąc na brzegu najsłynniejszego tatrzańskiego jeziora. Dotarła tutaj, żeby się przekonać, czy opowieści ojca, które zapamiętała z dzieciństwa, są prawdą. Wyobrażała sobie przez lata jezioro o barwie zielonego przezroczystego szkła, przez które patrzy się na słońce. Tymczasem jest buro, na wodę pada cień i Helena widzi przed sobą czarną toń. Nie mogła się doczekać tej konfrontacji, więc gdy zbliżali się do celu wycieczki, zostawiła za sobą przewodników i przyspieszyła. Chciała przez chwilę chłonąć to wyobrażone piękno sama. A tu takie rozczarowanie. Nie do końca oczywiście, bo jednak Tatry robią wrażenie, nie sposób nie odczuć grozy, patrząc na piętrzące się nad Morskim Okiem stalowe Mięguszowieckie Szczyty. Patrzy więc i patrzy, wciągając głęboko do płuc chłodne powietrze.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Historia Polski
Jakie tajemnice kryje Las Szpęgawski. Znaleziono ślady Akcji 1005
Historia Polski
Jak zabito ludzi „Bartka”?
Historia Polski
Stosunki polsko-ukraińskie: protokół rozbieżności
Historia Polski
Powstaje baza grobów żołnierzy 2. Korpusu generała Andersa
Historia Polski
Niemiecki dwugłos o pacyfikacji getta warszawskiego