Fundamenty zostały odkopane przez zespół naukowców, którymi kieruje dr inż. Sebastian Różycki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
– Wytypowano obszar, na którym spodziewano się odnaleźć pozostałości komór gazowych. Kilkanaście centymetrów pod powierzchnią natrafiono na gruz betonowy oraz fragmenty terakoty w kolorze jasno- i ciemnopomarańczowym – mówi „Rzeczpospolitej” dr Sebastian Różycki. – Oprócz kawałków gruzu udało się odnaleźć duże fragmenty betonowe, z których mogła być zbudowana posadzka lub ściany nośne. Na głębokości około 70 centymetrów uchwycono nienaruszony fragment elementu betonowego, który można opisać jako fundament. Wszystkie etapy badań archeologicznych były inwentaryzowane z wykorzystaniem precyzyjnego naziemnego skaningu laserowego. Udokumentowane podczas badań archeologicznych elementy budynku pozwolą w przyszłości odtworzyć konstrukcję fundamentów, posadzki i ścian komór gazowych – dodaje badacz.
Główka prysznica
Naukowcy odkryli w narożnikach budynków cegły ze stemplem „Włochy” oraz tzw. główkę ślepego prysznica. – O występowaniu tego przedmiotu w komorach, które miały do ostatniej chwili wprowadzać w błąd ofiary, wiemy z relacji świadków. Aktualnie trwają dodatkowe badania, które pozwolą ostatecznie stwierdzić, że udało się zlokalizować komory gazowe. Planowane są m.in. analizy chemiczne odnalezionych fragmentów betonowych i kafelków – precyzuje dr Różycki. I dodaje, że celem badania chemicznego jest stwierdzenie m.in. stężenia tlenku azotu, który był wykorzystywany do gazowania ludzi.
Czytaj więcej
Na wiosnę 2023 roku ruszy budowa obiektu edukacyjnego na terenie Muzeum Treblinka.
Odkrycia dokonano w ramach multidyscyplinarnego badania, którego celem jest poznanie topografii niemieckich obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski. Jest on finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania są prowadzone nie tylko w Treblince, ale też m.in. w Bełżcu, Chełmnie nad Nerem.