Jak informuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która prowadzi prace, celem jest odtworzenie układu historycznego ścieżek wraz z wyeksponowaniem zachowanych oryginalnych elementów alejek cmentarnych – w ten sposób zostanie przywrócony nie tylko przedwojenny charakter cmentarza, ale „również ten dotychczas zarośnięty i przez to zapomniany cmentarz żydowski stanie się bardziej dostępny dla odwiedzających”.
– To projekt przywracania miejsca pamięci tego wyjątkowego miejsca na mapie warszawskich nekropolii. Liczymy, że dzięki naszym działaniom cmentarz stanie się ważnym punktem nie tylko Polski. Warto przypomnieć, że żydowski cmentarz na Bródnie był jednym z największych na świecie i takiej rangi obiekt chcemy światu przywrócić – mówi Aleksandra Waszak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Odnalezione groby znanych polskich Żydów mają być upamiętnione przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego
Archeolodzy chcą też odnaleźć miejsce pochówku Szmula (Samuela) Jakubowicza Sonnenberga, nazywanego Zbytkowerem, kupca, bankiera, który był protegowanym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dzierżawcą dzisiejszego Targówka, ale również twórcą cmentarza żydowskiego na Bródnie oraz synagogi praskiej. Do dzisiaj od jego nazwiska część praskiej Warszawy nazywana jest „Szmulowizną” lub „Szmulkami”.
Fundacja przypomina, że podczas rzezi Pragi dokonanej przez wojska rosyjskie w 1794 roku Zbytkower ukrył wielu mieszczan praskich, ratując ich od śmierci bądź niewoli.