1920: tako rzecze „Rzeczpospolita”

Pierwszy numer „Rzeczpospolitej" pojawił się 15 czerwca 1920 r. w dość trudnych dla Polski czasach. Było to przecież dwa miesiące przed Cudem nad Wisłą, czyli jedną z najważniejszych bitew w historii.

Aktualizacja: 20.08.2020 20:35 Publikacja: 20.08.2020 10:25

„Rzeczpospolitą” założył Ignacy Jan Paderewski

Foto: POLONA

Obchodzący w tym roku stulecie istnienia dziennik „Rzeczpospolita" ma szczególnie burzliwe dzieje. W ciągu minionego wieku kilkakrotnie pojawiał się i znikał z rynku prasowego. W swych kolejnych odsłonach „Rzeczpospolita" była organem międzywojennych konserwatystów, biuletynem rządu stanu wojennego, aż wreszcie po wybuchu Solidarności stała się niezależnym dziennikiem konserwatywno-liberalnym o profilu prawnym i gospodarczym. Dzięki Polonie, serwisowi Biblioteki Narodowej, możemy prześledzić szczegółowo etapy transformacji tej gazety. Ale przede wszystkim przeanalizować pierwszy rok istnienia czasopisma, które ze względu na dobór tematów i grono współpracowników wydawało się wręcz pismem idealnym.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń