Obchodzący w tym roku stulecie istnienia dziennik „Rzeczpospolita" ma szczególnie burzliwe dzieje. W ciągu minionego wieku kilkakrotnie pojawiał się i znikał z rynku prasowego. W swych kolejnych odsłonach „Rzeczpospolita" była organem międzywojennych konserwatystów, biuletynem rządu stanu wojennego, aż wreszcie po wybuchu Solidarności stała się niezależnym dziennikiem konserwatywno-liberalnym o profilu prawnym i gospodarczym. Dzięki Polonie, serwisowi Biblioteki Narodowej, możemy prześledzić szczegółowo etapy transformacji tej gazety. Ale przede wszystkim przeanalizować pierwszy rok istnienia czasopisma, które ze względu na dobór tematów i grono współpracowników wydawało się wręcz pismem idealnym.
Wspominając o głośnych nazwiskach, nie należy zapominać, że dziennik został założony przez samego Ignacego Jana Paderewskiego. A pierwszy numer pojawił się 15 czerwca 1920 r. w dość trudnych dla Polski czasach. Było to przecież dwa miesiące przed Cudem nad Wisłą, czyli jedną z najważniejszych bitew w historii państwa, które niedawno po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość. Na dobre trwały nie tylko walki z bolszewikami, ale też przygotowania do mającego się odbyć za kilka tygodni plebiscytu na Warmii i Mazurach, przesądzającego o ich dalszej przynależności. W takich właśnie okolicznościach z pras drukarskich zjechało pierwsze wydanie „Rzeczpospolitej".
Ignacy Jan Paderewski, genialny pianista i polityk, jeden z ojców naszej niepodległości, założyciel i fundator „Rzeczpospolitej", zaangażował się w działalność wydawniczą tuż po rezygnacji z funkcji premiera. Na pierwszego redaktora naczelnego tworzonego dziennika zaproponował Stanisława Strońskiego, polityka i publicystę związanego z ruchem narodowym.
Giełda mocnych nazwisk
O rozmachu, z jakim zaprojektowano to pismo, najlepiej przekonuje druga strona numeru, którą właściwie moglibyśmy nazwać rozbudowaną stopką redakcyjną. Czytamy tam m.in., że pismo wychodzi dwa razy dziennie: o godz. 7 rano i 7 wieczorem. A raz dziennie w osobnych wydaniach w Poznaniu, Krakowie, Lwowie i Wilnie o godz. 12 w południe. Redakcje pozawarszawskie mieszczą się w Poznaniu, Krakowie, Lwowie i Wilnie. Redaktor naczelny Stanisław Stroński przedstawiany jest jako profesor uniwersytecki, sekretarzem redakcji jest Stanisław Strzetelski, za sprawy polityczne odpowiada Stanisław Gieysztor, sekretarz pisma „Rzeczpospolita" (Lwów 1909–1914) i redaktor tajnych „Wiadomości Politycznych" (Warszawa 1917–1918).
w Poznaniu, Krakowie, Lwowie i Wilnie