Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.11.2007 11:00 Publikacja: 30.11.2007 11:00
Foto: zl/archiwum „mówią wieki"
Wyładowanie tak dużej liczby ludzi i sprzętu przywiezionego z Wielkiej Brytanii było możliwe dzięki wybudowaniu 7 czerwca sztucznego portu Mulberry w rejonie Arromanches, który został w częściach przetransportowany zza kanału La Manche. Później zbudowano sztuczny port w brytyjskim sektorze. Niestety, szalejąca pomiędzy 19 a 22 czerwca burza zniszczyła port Mulberry i dlatego głównym celem Montgomery’ego stało się jak najszybsze zdobycie portu w Cherbourgu, co dałoby możliwość regularnego przerzutu zaopatrzenia bez względu na pogodę. Zadanie to powierzono amerykańskiemu VII Korpusowi. 22 czerwca po bombardowaniu lotniczym trzy dywizje: 4., 9. i 79., rozpoczęły szturm miasta. Po kilkudniowych walkach niemiecki komendant twierdzy gen. von Schlieben poddał garnizon. Drugim celem, w który mierzył Montgomery, było zdobycie miasta Caen. Planowano, że zostanie zdobyte już w drugim dniu inwazji. Zamiary aliantów pokrzyżował feldmarszałek Rommel, który nakazał podciągnąć w ten rejon dwie odwodowe dywizje pancerne: 12. SS Hitlerjugend i Panzer Lehr. Ich twardy opór zagrodził jednostkom brytyjskim i kanadyjskim drogę do Caen. Już pierwszego dnia po wejściu do akcji Dywizja Hitlerjugend, złożona z młodych fanatycznych żołnierzy, zadała znaczne straty kanadyjskiej 3. Dywizji Piechoty, która podeszła pod miasto od strony Carpiquet. W następnych dniach walk, pomimo wprowadzenia do akcji nowych dywizji, ofensywa na Caen utknęła na dobre. 13 czerwca w rejonie Villers Bocage brytyjska 7. Dywizja Pancerna walczyła z oddziałami pancernymi Dywizji Panzer Lehr oraz wyposażonym w Tygrysy 101. Batalionem Ciężkich Czołgów, w którym jednym z dowódców kompanii był as niemieckiej broni pancernej kpt. Michael Wittmann. Tygrysy zniszczyły tego dnia 53 brytyjskie czołgi i transportery opancerzone – z tego aż 28 zapisano na konto Wittmanna i jego załogi. Pierwsze niemieckie sukcesy nie były w stanie odwrócić losów inwazji. Niemcom brakowało sił. Gdy Rommel wydał rozkaz gen. Dietrichowi, dowódcy I Korpusu Pancernego SS, odrzucenia aliantów na plaże, ten odpowiedział: „Czym? Potrzebuję od ośmiu do dziesięciu dywizji, i to szybko. W przeciwnym razie skazani jesteśmy na klęskę”. Po tym zdarzeniu Rommel w liście do żony napisał: „Teraz jesteśmy już bardzo blisko końca”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas