Reklama
Rozwiń

Bitwa o Normandię

Lądowanie w Normandii zakończyło się sukcesem. 11 czerwca 1944 r. wszystkie przyczółki zdobyte na pięciu plażach zostały połączone. Do 12 czerwca na wybrzeżu francuskim znalazło się 326 547 żołnierzy, 54 186 pojazdów oraz ponad 100 tys. ton zaopatrzenia.

Publikacja: 30.11.2007 11:00

Bitwa o Normandię

Foto: zl/archiwum „mówią wieki"

Wyładowanie tak dużej liczby ludzi i sprzętu przywiezionego z Wielkiej Brytanii było możliwe dzięki wybudowaniu 7 czerwca sztucznego portu Mulberry w rejonie Arromanches, który został w częściach przetransportowany zza kanału La Manche. Później zbudowano sztuczny port w brytyjskim sektorze. Niestety, szalejąca pomiędzy 19 a 22 czerwca burza zniszczyła port Mulberry i dlatego głównym celem Montgomery’ego stało się jak najszybsze zdobycie portu w Cherbourgu, co dałoby możliwość regularnego przerzutu zaopatrzenia bez względu na pogodę. Zadanie to powierzono amerykańskiemu VII Korpusowi. 22 czerwca po bombardowaniu lotniczym trzy dywizje: 4., 9. i 79., rozpoczęły szturm miasta. Po kilkudniowych walkach niemiecki komendant twierdzy gen. von Schlieben poddał garnizon. Drugim celem, w który mierzył Montgomery, było zdobycie miasta Caen. Planowano, że zostanie zdobyte już w drugim dniu inwazji. Zamiary aliantów pokrzyżował feldmarszałek Rommel, który nakazał podciągnąć w ten rejon dwie odwodowe dywizje pancerne: 12. SS Hitlerjugend i Panzer Lehr. Ich twardy opór zagrodził jednostkom brytyjskim i kanadyjskim drogę do Caen. Już pierwszego dnia po wejściu do akcji Dywizja Hitlerjugend, złożona z młodych fanatycznych żołnierzy, zadała znaczne straty kanadyjskiej 3. Dywizji Piechoty, która podeszła pod miasto od strony Carpiquet. W następnych dniach walk, pomimo wprowadzenia do akcji nowych dywizji, ofensywa na Caen utknęła na dobre. 13 czerwca w rejonie Villers Bocage brytyjska 7. Dywizja Pancerna walczyła z oddziałami pancernymi Dywizji Panzer Lehr oraz wyposażonym w Tygrysy 101. Batalionem Ciężkich Czołgów, w którym jednym z dowódców kompanii był as niemieckiej broni pancernej kpt. Michael Wittmann. Tygrysy zniszczyły tego dnia 53 brytyjskie czołgi i transportery opancerzone – z tego aż 28 zapisano na konto Wittmanna i jego załogi. Pierwsze niemieckie sukcesy nie były w stanie odwrócić losów inwazji. Niemcom brakowało sił. Gdy Rommel wydał rozkaz gen. Dietrichowi, dowódcy I Korpusu Pancernego SS, odrzucenia aliantów na plaże, ten odpowiedział: „Czym? Potrzebuję od ośmiu do dziesięciu dywizji, i to szybko. W przeciwnym razie skazani jesteśmy na klęskę”. Po tym zdarzeniu Rommel w liście do żony napisał: „Teraz jesteśmy już bardzo blisko końca”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego