Ciocia Dobra Rada: Nie wylewaj zupy do kubła

Czy ktoś z państwa próbował zliczyć, ile jedzenia marnuje się w domowym gospodarstwie? Dekagramy różnych artykułów spożywczych pomnożone przez liczbę gospodarstw domowych w skali roku z pewnością urastają do tysięcy kilogramów.

Publikacja: 11.02.2008 10:07

Ciocia Dobra Rada: Nie wylewaj zupy do kubła

Foto: Fotorzepa

Powody zazwyczaj są te same – niechlujstwo, zła organizacja, zapominalstwo, rozrzutność. W wielu domach wyrzuca się świeże, niedojedzone ziemniaki czy kluski pozostawione na talerzach, wylewa do kubła kilka łyżek zupy, bo nikt już na nią nie ma ochoty albo dlatego, że zbyt wiele jej się wlało.

Takie „sposoby” marnotrawstwa żywności w obecnej sytuacji szczególnie zasługują na potępienie. Kraje znacznie od nas zamożniejsze doszły do ogólnego dobrobytu dzięki oszczędności bardzo daleko posuniętej. Dziś, gdy kupujemy wszystko, co można dostać, realizujemy od razu cały przydział, by nie stać znów w kolejce, mogą nas i śmieszyć zwyczaje przyjęte w bogatych krajach. Tam wędlina tak cienko pokrojona, że przez plasterek świat widać, sprzedawana jest w 70-gramowych paczkach, a skrzętna gospodyni w sezonie starannie wybiera jeden ogórek czy dwa jabłka. (...) My z różnych powodów kupujemy w dużych ilościach żywność, która musi starczyć na dłuższy czas. Rządzenie domowymi zapasami, a są one w każdym domu z uwagi na przyjęty u nas ostatnio (na kartki) sposób nabywania żywności, wymaga uwagi już nie tylko pani domu, ale i domowników. Dużym ułatwieniem, które chroni przed marnotrawstwem, jest np. kładzenie różnych rozpoczętych produktów oraz wymagających szybkiego spożycia, a także resztek z obiadu, w lodówce w umówionym miejscu, znanym wszystkim domownikom. za J. Boczkowskim „Obok spraw spożywczych”, „Jestem” nr 1, 1982 r.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama