Reklama
Rozwiń

Przetrwali na nieludzkiej ziemi

W siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbyła się w poniedziałek prezentacja trzech nowych monet upamiętniających tragiczne losy Polaków przymusowo deportowanych na Wschód. Były łzy wzruszenia, ale i radość Sybiraków, że dzięki monetom świadectwo ich losów będzie jeszcze bardziej żywe

Aktualizacja: 02.04.2008 18:28 Publikacja: 02.04.2008 14:28

Przetrwali na nieludzkiej ziemi

Foto: Rzeczpospolita

Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków, jako siedmioletnie dziecko został zesłany do Kazachstanu w 1940 r. wraz z matką i siostrą. Ojciec wcześniej trafił do łagru. Do Polski Chwiedź wrócił rok po wojnie. Na uroczystości w NBP opowiadał o niezwykłej roli, jaką w narodowej tożsamości odegrały wtedy kobiety – matki i córki ofiar sowieckich represji. A także o konieczności pielęgnowania narodowej pamięci. – Od lat staramy się uczyć młode pokolenie patriotyzmu, miłości do ojczyzny i Boga. To dlatego opowiadamy im o Katyniu, zsyłkach na Sybir. Tylko przez utrwalanie historii utrzymamy wolność – mówił Chwiedź.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego