Reklama
Rozwiń

Uczestnicy wyścigu poszli na dno

„Pierwsza połowa XIX wieku miała w historii flot wojennych znaczenie szczególne. Rozpoczęta w Anglii rewolucja przemysłowa ogarnęła wówczas pozostałe państwa europejskie i Amerykę Północną, poszczególne zaś wynalazki zaczęto wprowadzać również w budownictwie okrętowym".

Publikacja: 01.10.2020 15:50

Uczestnicy wyścigu poszli na dno

Foto: Wikimedia

Tak o znaczeniu XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej pisał Paweł Piotr Wieczorkiewicz w „Historii wojen morskich" (Londyn 1995). Natomiast pierwsza połowa XXI wieku w badaniach historii flot wojennych ma znaczenie szczególne, ponieważ współczesna technologia pozwala na stosunkowo łatwe docieranie do głęboko leżących wraków, wspaniałych zabytków techniki morskiej. W ostatnim czasie informacje o odkrywaniu takich wraków sypią się jak z rękawa. Oto kilka z nich.

Na początek wiadomość sprzed kilkunastu dni: w Morzu Północnym, na wysokości Yorkshire, 20 mil od brzegu natrafiono na wrak niemieckiego okrętu podwodnego UC-47. Badają go naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, posługując się wielowiązkowym sonarem, podwodnym robotem i trójwymiarowym skanerem. W 1917 r. UC-47 został staranowany przez brytyjski patrolowiec, poszedł na dno jak kamień, z całą załogą.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego