Reklama
Rozwiń

„Czworaki literackie”. Dzieje niezwykłego domu w Krakowie

Jeden z pierwszych mieszkańców opisywanego budynku, poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, nazwał go „domem czterdziestu wieszczów”, ale krakowianie mówili o nim: „czworaki literackie”.

Publikacja: 10.04.2025 21:00

W zabytkowej kamienicy z 1911 r., wykonanej według projektu Henryka Lamensdorfa przy ul. Krupniczej

W zabytkowej kamienicy z 1911 r., wykonanej według projektu Henryka Lamensdorfa przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie, w latach 1945–1995 mieścił się Dom Literatów

Foto: ZYGMUNT PUT

Wszyscy wiedzą, że w Krakowie są liczne zabytki. Najczęściej nie tylko ciekawe, ale dodatkowo bardzo piękne. Ale ja dziś chcę opisać niezwykły dom, który z pewnością nie wyróżnia się urodą. Co więcej, nie jest w żaden sposób udostępniony do zwiedzania. A jednak jest w nim wielki kawał historii. Historii literatury polskiej!

Dom, o którym chcę napisać, ma adres: Kraków, ul. Krupnicza 22. Powstał w 1911 r. – został zaprojektowany jako duża trzypiętrowa kamienica przez Henryka Lamensdorfa i należał do krakowskiego adwokata Adolfa Lebeskinda. Adwokat sam w nim nie mieszkał, tylko wynajmował mieszkania (ciasne i niewygodne) różnym lokatorom. Była to więc typowa kamienica czynszowa. Żeby zarabiać jeszcze więcej, Lebeskind na parterze ulokował kawiarnię i kilka sklepów.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego