Śledztwo dotyczy zbrodni wojennych dokonanych przez żołnierzy Wehrmachtu. Dokonali oni zabójstwa 54 cywilów na terenach, gdzie toczyły się jeszcze działania wojenne. Ofiarami byli Polacy i Żydzi. Prokuratura zna ich nazwiska.
Podstawą do wszczęcia postępowania przygotowawczego były materiały zgromadzone przez byłą Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Czytaj więcej
IPN poszukuje bliskich żołnierzy, którzy zostali zamordowani przez niemiecką armię we wrześniu 1939 r. pod Sochaczewem.
Obrona Łaskarzewa w połowie września 1939 r.
Śledczy przypomina, że obrona Łaskarzewa w dniach 15 – 17 września 1939 r. związana była z prowadzonymi przez oddziały Wojska Polskiego działaniami obronnymi na środkowym odcinku Wisły. We wrzeniu 1939 r. od strony Siedlec, z zamiarem zamknięcia okrążenia Warszawy, Łaskarzew zaatakować miały oddziały niemieckiej 1 Dywizji Piechoty wraz z Dywizją Pancerną. Broniąca się 13 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego została zagrożona otoczeniem. Z udziałem mieszkańców Łaskarzewa zorganizowano obronę miasta. Od dnia 15 września 1939 r. rozpoczęły się walki o miasto.
Nasilenie walk o Łaskarzew nastąpiło 17 wrzenia 1939 r., gdy po ostrzale artyleryjskim, oddziały niemieckie od strony Sobolewa rozpoczęły szturm. Części składowe Panzer Division SS Kempf atakowały Łaskarzew prawdopodobnie przy wsparciu żołnierzy z 1 Inafanterie Division lub SS – Regiment „Deutschland”. Doszło do walk w czasie których poległo 25 żołnierzy Wojska Polskiego - w tym oficerowie ppor. Tomasz J. i ppor. Tomasz O.