Stalinowskie wzory SB

Były naczelnik Wydziału Śledczego SB w Krośnie bezprawnie aresztował działaczy opozycji i okrutnie znęcał się nad nimi – wynika ze śledztwa IPN

Aktualizacja: 27.03.2016 09:37 Publikacja: 27.03.2016 08:18

Rejestracja NSZZ RI Solidarność w 1981 r. Organizacja ta powstała po strajkach chłopskich na Podkarp

Rejestracja NSZZ RI Solidarność w 1981 r. Organizacja ta powstała po strajkach chłopskich na Podkarpaciu.

Foto: Fotorzepa, Kuba Ostałowski

Szef pionu śledczego rzeszowskiego oddziału IPN postawił zarzuty Zdzisławowi G. byłemu krośnieńskiemu esbekowi. Zdaniem śledczych popełnił on szereg przestępstw w okresie od 12 grudnia 1981 r. do 7 grudnia 1982 r. w Krośnie, Sanoku, Uhercach, Łupkowie, Rzeszowie, Nisku, Kielcach i Gołdapi. Prokurator traktuje przestępstwa popełnione przez Zdzisława G. jako zbrodnie przeciwko ludzkości.

Jego zdaniem uczestniczył on w prześladowaniu osób z powodów politycznych, tylko dlatego, że należały do NSZZ „Solidarność". Zdaniem śledczych bezprawnie pozbawił on wolności 69 działaczy tej organizacji.

„Działania Zdzisława G. polegały na planowaniu przygotowania do akcji internowania i kierowaniu nią poprzez opracowanie kryteriów typowania osób do internowania, zatwierdzanie osób przewidzianych do internowania i wniosków o ich izolację, utworzenie kilkuosobowych grup funkcjonariuszy dla ujęcia wyznaczonych im osób, udzielanie szczegółowego instruktażu i rozdzielanie zadań, przygotowanie na każdą przewidzianą do zatrzymania osobę dokumentacji, w tym przede wszystkim nakazów zatrzymania i decyzji o internowaniu, w których powoływano się na nieistniejący dekret z 12 grudnia 1981 r. o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego" – opisuje prokurator IPN.

Zdzisław G. dostarczył listy osób przeznaczonych do internowania Komendantowi MO w Krośnie wiele dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. G. miał następnie kierować akcją internowań opozycjonistów. To on 12 grudnia 1981 r. w godz. 22 - 24 wydał podległym sobie funkcjonariuszom sprzęt do wyłamywania drzwi i dokumenty dotyczące internowania danej osoby. Po zatrzymaniu działaczy Solidarności współdecydował o czasie pobytu tych osób w ośrodkach odosobnienia.

IPN przedstawił mu też zarzut zbrodni komunistycznej. Otóż od 25 do 26 listopada 1987 r. w Krośnie doprowadził on do zatrzymania i przeszukania miejsca zamieszkania działacza Solidarności Grzegorza G. Spowodował bezprawne pozbawienie wolności Grzegorza G.– co najmniej od godz. 9.30 do 22 - 26 listopada 1987 r. W tym czasie nad zatrzymanym okrutnie znęcano się fizycznie i moralnie. Celem było uzyskanie od niego oczekiwanych zeznań. Przesłuchania były przeprowadzone w sposób ciągły, bez odpoczynku i możliwości przyjmowanie przez zatrzymanego płynów i posiłków. W tym czasie zatrzymanemu grożono umieszczeniem w więzieniu, a także pobito do nieprzytomności.

Sprawa esbeka została wyłączono ze śledztwa przeciwko zastępcy Komendanta Wojewódzkiego MO w Krośnie ds. SB Jana Ż.

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego