Aktualizacja: 17.12.2020 20:48 Publikacja: 17.12.2020 21:00
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Śledztwo zostało rozpoczęte dopiero teraz, gdy do IPN trafiły materiały z policji i Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju. Otóż latem w czasie robót remontowo-budowlanych na placu targowym w Tarnogrodzie znaleziono szczątki ludzkie. Zostały one zabezpieczone przez policję.
Jak podaje pion śledczy IPN, wydobyto kości, fragmenty ciał oraz przedmioty osobiste należące do około 17 osób. Miejsce ekshumacji oraz charakter wydobytych przedmiotów, a także zeznania przesłuchanych świadków – Kazimierza B. i Mariana D., oparte na relacjach nieżyjących osób, wskazują zdaniem IPN na to, że szczątki mogą należeć do Romów zamordowanych przez żandarmów niemieckich w 1942 r. Zdaniem śledczego koresponduje z tym też treść wstępnego raportu z ekshumacji, sporządzonego przez archeologów.
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Do Sejmu trafił projekt ustawy, mającej zabronić promowania ideologii, która stała za mordami dokonanymi na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów podczas rzezi wołyńskiej. Zakłada on m.in. karę do 3 lat pozbawienia wolności. Znamy szczegóły.
Kto przyjeżdża do Polski z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Ktoś w ogóle to wie? Ktoś to w ogóle zaplanował? Utknęłam jak Bill Murray w filmie „Dzień świstaka", bo znowu pytam, czy polska polityka historyczna jest na to wszystko przygotowana i czy ktokolwiek dziś widzi taką potrzebę.
Kiedy kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski zakładał w 1580 r. Zamość, żadne znaki na niebie i ziemi nie wskazywały na to, jak dotkliwie bieg historii potraktuje tę miejscowość. Prawdziwie apokaliptyczne dni przyniosła miastu i jego mieszkańcom II wojna światowa.
Zawarcie porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu zakończy wieloletni spór. Usuwa jeden z ważnych tematów, które mogłyby pojawić się podczas rozkręcającej się kampanii prezydenckiej. Wytrąca też argumenty propagandzie Kremla.
W czasie konferencji prasowej w IPN Karol Nawrocki, prezes tej instytucji, a zarazem kandydat na prezydenta popierany przez PiS, był pytany m.in. o to, jak ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy.
Zbrodnia ludobójstwa wołyńskiego jest częścią naszej narodowej świadomości i jeszcze raną, która nie została zagojona - mówił prezes IPN, a zarazem kandydat na prezydenta, popierany przez PiS, Karol Nawrocki, w czasie konferencji prasowej dotyczącej deklaracji władz Ukrainy ws. rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia we wpisie na platformie X skomentował wspólne oświadczenie ministra spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosława Sikorskiego i Andrija Sybihy. "Szacunek dla zmarłych to fundament europejskich wartości" - napisał.
Po rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą, szef polskiego MSZ Radosław Sikorski poinformował, że "nie ma żadnych przeszkód" do przeprowadzenia ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej na terytorium Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas