Pierwsza edycja krytyczna została opublikowana w Niemczech w 2016 r. Od tego czasu na tamtejszym rynku zostało sprzedanych około 100 tys. egzemplarzy tej książki. Wydanie krytyczne zostało przygotowane za zgodą niemieckiej Centralnej Rady Żydów przez Instytut Historii Najnowszej w Monachium.
Autorem polskiego tłumaczenia książki Hitlera z niemieckiego wydania opublikowanego w 1942 r., opatrzonej krytycznym wstępem oraz przypisami, jest historyk i politolog prof. Eugeniusz C. Król. Wykładał on m.in. na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, był dyrektorem Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, a w latach 2012–2016 dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Bez reklamy
Prof. Król nad książką pracował trzy lata. Pierwotnie planowano wydanie przy współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Jednak po protestach niektórych naukowców władze instytutu w 2016 r. odstąpiły od udziału w tym projekcie. Przeciwnikiem był m.in. prof. Andrzej Friszke. Jednym z użytych w dyskusji argumentów przeciwko angażowaniu PAN było stwierdzenie, że wydanie tej książki będzie świadczyło o faszyzacji życia w Polsce.
Przedstawiciele wydawnictwa Bellona zapewniają nas, że „Mein Kampf" nie będzie reklamowana, a jej cena jest „zaporowa" dla masowego odbiorcy.
Zdaniem prof. Eugeniusza C. Króla istniejące zastrzeżenia prawne, czyli ustawowy zakaz propagowania treści faszystowskich lub innego ustroju totalitarnego, nie mogą być przeszkodą w publikacji tej książki, gdyż jest ona wyposażona w „niezbędny aparat naukowy". Profesor przypomina, że kodeks karny wyłącza z odpowiedzialności karnej działalność naukową.