Reklama
Rozwiń

Enigma Kriegsmarine

Kriegsmarine posługiwała się udoskonaloną wersją maszyny szyfrującej Enigma, w której szyfrant miał do wyboru cztery bębny kodujące z ośmiu (zamiast trzech z pięciu jak w maszynach lotnictwa i wojsk lądowych). Ponadto łącznościowcy marynarki byli lepiej wyszkoleni i popełniali mniej błędów niż ich koledzy z innych rodzajów sił zbrojnych, a flota stosowała inny schemat kodowania zwany Hydrą.

Publikacja: 02.11.2007 15:07

Enigma Kriegsmarine

Foto: AKG/East News, Zbiory Autora, Archiwum „Mówią Wieki”

Red

Sukcesy w łamaniu morskiej wersji Enigmy osiągano głównie dzięki zdobytym urządzeniom szyfrującym. W lutym 1940 roku wydobyto trzy bębny kodujące z wraku U-33, który zatonął u wybrzeży Szkocji. W kwietniu tego samego roku zdobyto książki kodów na zajętym u wybrzeży Norwegii trawlerze „Polaris”. Posunęło to prace nad złamaniem kodów niemieckich, ale nie rozwiązało problemu. Wreszcie w marcu 1941 roku podczas rajdu na Lofoty (zdaniem części autorów podjętego tylko po to, by zdobyć Enigmę – pozostałe działania miały stanowić kamuflaż tej operacji) Brytyjczycy przejęli na trawlerze „Krebs” dwie maszyny szyfrujące i dokumentację. Najważniejsze dla złamania szyfrów przeciwnika okazało się jednak zdobycie 8 maja przez grupę brytyjskich okrętów U-110 wraz z maszyną kodującą i kodami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego