Koreańskie dylematy

Powojenne losy Korei, uznawanej za pierwszą ofiarę japońskiej ekspansji, rozpatrywano na obradującej w listopadzie 1943 roku konferencji aliantów w Kairze. Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i szef chińskiego rządu narodowego oraz dowódca armii Czang Kaj-szek przyjęli wówczas ogólnikowe oświadczenie o „konieczności odbudowy niepodległego państwa koreańskiego”.

Publikacja: 07.12.2007 11:21

Koreańskie dylematy

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Po kapitulacji Japonii w 1945 roku do rywalizacji o hegemonię na Dalekim Wschodzie stanęli niedawni sojusznicy: Amerykanie i Sowieci. Na Półwysep Koreański od północy zaczęły wkraczać oddziały Armii Czerwonej. Aby zapobiec zajęciu całego półwyspu, administracja amerykańska zaproponowała Moskwie, opierając się na przykładzie europejskim, wyznaczenie na 38 równoleżniku linii demarkacyjnej, oddzielającej wojska amerykańskie od sowieckich. Moskwa propozycję przyjęła – prawdopodobnie ze względu na toczące się wówczas negocjacje w sprawie reparacji, jakie ZSRR miał otrzymać z zachodnich stref okupacyjnych w Niemczech. 3 września 1945 roku czołówki sowieckie dotarły do 38 równoleżnika, a 8 września pierwsze oddziały amerykańskie wylądowały w Inczhon.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama