Reklama
Rozwiń

Klęska, lecz nie katastrofa

Bitwa warneńska była klęską, lecz z pewnością nie katastrofą. Wojska krzyżowców zostały pokonane, lecz nie rozbite. Również konsekwencje starcia były ograniczone.

Publikacja: 06.06.2008 10:59

Klęska, lecz nie katastrofa

Foto: bridgeman art library

Oczywiście śmierć króla pociągnęła za sobą perturbacje polityczne w Krakowie i w Budzie, lecz jeśli idzie o relacje na pograniczu z Turcją była to jedna z wielu, choć dramatyczna i stoczona przez wielkie armie, bitwa z turecką ekspansją. Jej skutkiem nie było przesunięcie granic czy zmiana sytuacji strategicznej.

Batalia weszła na trwałe do pamięci historycznej nie tylko Polaków i Węgrów, ale także Bułgarów, lecz nie zajęła w niej specjalnie eksponowanego miejsca. W Polsce wynikało to przede wszystkim ze świadomości, że wyprawa 1444 roku była wynikiem złamania królewskiego słowa. A dla Jagiellonów przysięga i wierność danemu słowu miały znaczenie szczególne. Natomiast w społeczeństwie szlacheckim awanturę warneńską traktowano jako bezsensowne ryzyko, podjęte w sytuacji, gdy miało się korzystny traktat pokojowy w ręku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego