Reklama
Rozwiń

Sojusz ponad Alpami

Podczas wiosny ludów Włochom nie udało się wybić na niepodległość i zjednoczyć kraju. Nie oznaczało to, że zrezygnowali z tego zamiaru

Publikacja: 30.10.2008 08:52

Działania wojenne francji i piemontu oraz austrii, 1859 r.

Działania wojenne francji i piemontu oraz austrii, 1859 r.

Foto: Rzeczpospolita

Po 1849 roku liderem włoskiego ruchu narodowego pozostało Królestwo Sardynii (Piemontu). Zachowano tam liberalne zdobycze polityczne. Równocześnie nastąpił szybki rozwój gospodarczy – powstawały nowe fabryki, kopalnie, huty, linie kolejowe. W 1852 roku premierem Piemontu został Camillo Cavour.

Zdawał sobie doskonale sprawę, że aby wyprzeć z Półwyspu Apenińskiego gwarantujących dotychczasowe status quo Habsburgów, trzeba pozyskać któreś z wielkich mocarstw. Dlatego zdecydował się wysłać 15-tysięczny korpus ekspedycyjny na Krym, który bił się z Rosjanami u boku Francuzów i Brytyjczyków. Dzięki temu piemonccy dyplomaci wzięli udział w paryskiej konferencji pokojowej w 1856 roku, gdzie nawiązali bliższe kontakty z francuskimi oficjelami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego