Obchody 80. rocznicy: Jak opowiedzieć o II wojnie światowej

Główne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej są planowane od 23 sierpnia do 17 września, aby pokazać, że Polska stała się ofiarą Niemców i Sowietów.

Aktualizacja: 28.04.2019 20:24 Publikacja: 28.04.2019 18:35

Żołnierze niemieccy oglądają zniszczony polski samolot.

Żołnierze niemieccy oglądają zniszczony polski samolot.

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wiceminister kultury Jarosław Sellin uważa, że w historii Polski II wojna światowa jest wydarzeniem najbardziej traumatycznym. Dlatego rocznica wybuchu wojny będzie obchodzona nie tylko jednego dnia, i nie tylko w Polsce. Imprezy rozpisane są na cały rok. 19 maja 2019 ruszy ogólnopolska zbiórka eksponatów muzealnych, której celem jest ratowanie pamiątek związanych z wojną. Akcja będzie prowadzona w Gdańsku, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach, Warszawie.

Główne obchody odbędą się pomiędzy 23 sierpnia a 17 września. W sierpniu w sąsiedztwie gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się multimedialne widowisko poświęcone podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow „Poland first to fight". Artyści wykorzystają innowacyjne technologie, m.in. projekcję mappingową 3D.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II
Historia
Krzysztof Kowalski: Cień mamony nad przeszłością
Historia
Wojskowi duchowni prawosławni zabici przez Sowietów w Katyniu będą świętymi
Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!