Jak informuje Janusz Romańczuk, naczelnik pionu śledczego IPN w Białymstoku, byłemu komendantowi MO zarzucono popełnienie "25 komunistycznych zbrodni przeciwko ludzkości". Polegają one na przekroczeniu uprawnień poprzez bezprawne internowanie działaczy opozycyjnych w okresie od 12 grudnia 1981 r. do 1982 r. w Ciechanowie. Jak przypomina śledczy, komendant MO decyzję o internowaniu podjął w oparciu o art. 42 nieobowiązującego dekretu o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Zdaniem prokuratora to "było poważnym prześladowaniem tych pokrzywdzonych z powodów politycznych, czym działał na szkodę osób represjonowanych".
Przesłuchany przez prokuratora Stanisław K. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Stwierdził, że w jego ocenie działał zgodnie z obowiązującym ówcześnie prawem.
Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Stanisław K. ma teraz 77 lat, nie był dotychczas karany.
Przypomnijmy, że wcześniej podobne zarzuty usłyszeli już inni byli komendanci wojewódzcy MO m.in. w Szczecinie. W połowie grudnia 2014 roku do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie Zenona J. byłego komendanta wojewódzkiego MO w Kaliszu.
Śledczy z IPN oskarżają go o „bezprawne pozbawienie wolności w okresie pomiędzy 12 a 16 grudnia 1981 roku osób związanych ze środowiskiem „Solidarności" z regionu konińskiego i umieszczenia ich w ośrodkach odosobnienia". Prokurator zarzuca mu, że jako Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej, bezprawnie podjął wobec działaczy NSZZ „Solidarność" decyzję o internowaniu. Powoływał się na akt prawny, który nie został opublikowany. Dekret o stanie wojennym – zdaniem IPN „prawidłowo został ogłoszony najwcześniej w dniu 17 grudnia 1981 roku" (wtedy został ogłoszony w Dzienniku Ustaw). Tymczasem internowanie opozycjonistów odbywało się wcześniej czyli od 13 grudnia 1981 r., zaraz po ogłoszeniu wprowadzenia stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.