Ścigani za internowanie

IPN kieruje do sądów akty oskarżenia przeciwko komendantom wojewódzkim Milicji Obywatelskiej za wydanie bezprawnych decyzji o internowaniu.

Aktualizacja: 30.12.2015 06:10 Publikacja: 28.12.2015 18:03

Ścigani za internowanie

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Kilka dni temu sąd skazał na dwa lata więzienia Sylwestra R., byłego komendanta MO w Białymstoku, za internowanie 55 działaczy opozycji. Z kolei wobec Sławomira O., byłego szefa milicji w Sieradzu, sąd orzekł karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, nałożył na niego 9 tys. zł grzywny i nakazał przeproszenie pokrzywdzonych w gazecie lokalnej.

– Przyjmujemy kwalifikację prawną, z której wynika, że internowanie działaczy opozycji traktowane jest jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Pozbawienie wolności było formą ich prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy polityczno-społecznej – mówi „Rzeczpospolitej" Bogusław Czerwiński, prokurator z Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki
Historia
Był ślub w Auschwitz. Tylko jeden
Historia
Zbrodnie Auschwitz obciążają niemieckie elity
Historia
80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni