Tajemnica śmierci prawej ręki Hitlera

16 października 1946 r. dokonała się sprawiedliwość. Jedenastu zbrodniarzy nazistowskich zostało powieszonych w sali gimnastycznej Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze. Nie było wśród nich dwóch ludzi, których Międzynarodowy Trybunał Wojskowy także skazał na karę śmierci – marszałka Rzeszy Hermanna Wilhelma Göringa i szefa Kancelarii Partii NSDAP, reichsleitera Martina Bormanna.

Aktualizacja: 20.10.2019 17:54 Publikacja: 20.10.2019 00:01

Gen. H. Guderian uważał, że „obok Himmlera Bormann był najbardziej złowrogim członkiem świty Hitlera

Gen. H. Guderian uważał, że „obok Himmlera Bormann był najbardziej złowrogim członkiem świty Hitlera”. Na zdjęciu: Bormann (w pierwszym rzędzie, pierwszy z prawej) towarzyszy Hitlerowi i Göringowi

Foto: NAC

Pierwszy zdołał popełnić samobójstwo zaledwie kilka godzin przed planowaną egzekucją, ale drugi był poszukiwany jeszcze przez wiele lat.

Wokół powojennych losów najbardziej zaufanego współpracownika Hitlera narosło wiele mitów. Chociaż ciała Martina Bormanna nie znaleziono, już 10 marca 1954 r. został on uznany za zmarłego przez Sąd Rejonowy w Berchtesgaden. Poszukiwacze sensacji uznali jednak, że bawarski system sprawiedliwości próbuje w ten sposób zamaskować ucieczkę byłego reichsleitera z Niemiec. W 1948 r. znany niemiecki wydawca muzyczny Robert Heinrich Lienau twierdził, że widział Bormanna na stacji kolejowej w Bremie. Trzy lata później jedna z południowoamerykańskich gazet opublikowała wywiad z mieszkającym w Chile byłym posłem do parlamentu stanowego Wolnego Państwa Saksonii Paulem Hessleinem. Twierdził, że zaledwie kilka tygodni wcześniej jadł z Bormannem obiad w restauracji.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Historia
W kwietniu ruszy ekshumacja ofiar zbrodni UPA we wsi Puźniki
Historia
Obraz panny na niedźwiedziu odnaleziony w opactwie w Tyńcu
Historia
Nieprzyzwoity zachwyt nad kością słoniową
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego