Reforma kalendarza. Dni, które ludziom „ukradł” sam papież

1 stycznia nie zawsze był pierwszym dniem roku. To stosunkowo niedawna tradycja w historii naszej cywilizacji, ściśle łącząca się z opracowaniem kalendarza słonecznego przez Cezara, ale też związana z poprawką dokonaną przez innego Rzymianina szesnaście wieków później.

Publikacja: 18.10.2024 04:41

Papież Grzegorz XIII nie tylko zasłynął z reformy kalendarza, ale też ze wspierania misji katolickic

Papież Grzegorz XIII nie tylko zasłynął z reformy kalendarza, ale też ze wspierania misji katolickich na Dalekim Wschodzie. Obraz przedstawia audiencję papieską 23 marca 1585 r. dla japońskich chrześcijan, którzy przekazują biskupowi Rzymu list od daymio Sōrina Ōtomo, krzewiciela chrześcijaństwa na wyspie Kiusiu

Foto: wikimedia

Mamy październik, a zatem czas na mój ulubiony temat. Ze względu na moją publicystykę historyczną jestem od czasu do czasu zapraszany do poprowadzenia lekcji historii lub wygłoszenia wykładu o jakiejś tematyce historycznej. Każde takie spotkanie zaczynam od zadania słuchaczom kilku pytań. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś znał na nie odpowiedź. Są to oczywiście pytania złośliwe, na które ja także w czasach szkolnych nie znałem odpowiedzi. W przypadku kilku zagadek nie znam jej nawet do dzisiaj. Lubię się jednak przyglądać, kiedy słuchacze zastanawiają się nad odpowiedzią, bo powstają z tego ciekawe koncepcje.

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Ameryce naprawdę zagrażał komunizm
Historia świata
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata: zwiedzanie Jerozolimy
Historia świata
Tysiąc kilometrów adrenaliny na Karakorum Highway
Historia świata
Chiński smok w złotych kajdanach partii
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Historia świata
Rozwój sieci neuronowych jako narzędzia sztucznej inteligencji, cz. II