Reklama

Moskiewski gambit – operacja „Feuerwerk”

W 1951 roku eleganckie niegdyś Drezno było tylko cieniem dawnego miasta. Zaledwie kilka miesięcy przed kapitulacją Niemiec brytyjskie i amerykańskie siły powietrzne zamieniły je w stos dymiących ruin i zwęglonych ciał podczas jednego z największych nalotów II wojny światowej. Co najmniej dwadzieścia pięć tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci zostało spalonych żywcem, zginęło w pożarach lub udusiło się pod gruzami.

Publikacja: 05.06.2025 21:00

Drezno po nalotach alianckich na fotografii Richarda Petera, wykonanej z wieży ratuszowej w kierunk

Drezno po nalotach alianckich na fotografii Richarda Petera, wykonanej z wieży ratuszowej w kierunku południowym (1945 r.)

Foto: Deutsche Fotothek

Dla wielu Niemców historia Drezna to opowieść o przetrwaniu wbrew wszystkiemu, w głodzie, pod bombami, a potem pod jarzmem Sowietów i ich wschodnioniemieckich marionetek. Spłonięcie miasta stworzyło wyjątkową więź wśród pochodzących stamtąd oficerów SS. Ludzi, którzy brali aktywny udział w zbrodniach nazistowskich Niemiec, jednoczyły nie tylko wspólna kryminalna przeszłość i strach przed sądem, ale także poczucie bycia ofiarami. W poczuciu bezsilności, nędzy i dyskryminacji pragnęli zemsty na amerykańskich i brytyjskich napastnikach. Te wspomnienia mocno zaważyły na tym, co wybrali z „wysypiska Hitlera” i po której stronie skłonni byli stanąć podczas tajnych zmagań zimnej wojny.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia świata
Administracja Donalda Trumpa opublikowała dokumenty dotyczące zabójstwa Martina Luthera Kinga
Historia świata
Tajemnice Grobu Bożego w Jerozolimie
Historia świata
Rozum zamiast Boga
Historia świata
Bogusław Chrabota: Jerozolima – mord założycielski
Historia świata
Napoleon – „gość” Korony Brytyjskiej
Reklama
Reklama