Rocznica D-Day. Joe Biden: 80 lat temu żołnierze przeszli próbę stuleci

Emmanuel Macron i Joe Biden biorą udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

Publikacja: 06.06.2024 14:09

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Macron odznaczył amerykańskich weteranów największej w historii świata operacji desantu morskiego najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym, Legią Honorową.

Przemawiając Macron zwrócił się do weteranów mówiąc, że przed 80. laty przybyli do Francji, by „uczynić ją wolnym krajem”. - I dziś jesteście tu znów, w domu — dodał.

Joe Biden mówi o „próbie wieków” jaką zdali żołnierze 80 lat temu

Tymczasem Joe Biden wspominał miliony Żydów zamordowanych w zorganizowanym przez niemiecką III Rzeszę Holokauście i miliony innych ofiar „krwawej wojny”.

- Hitler sądził, że demokracje są słabe i że przyszłość należy do dyktatorów — powiedział Biden.

- Tutaj, na wybrzeżu Normandii, doszło do walki między wolnością i tyranią - dodał.

Lądowanie w Normandii: Operacja D-Day

Lądowanie w Normandii: Operacja D-Day

PAP

O weteranach D-Day Biden mówił, że 80 lat temu przeszli „próbę stuleci”. - W imieniu amerykańskiego narodu, jest największym zaszczytem oddać wam hołd w Normandii raz jeszcze. Bóg was kocha — dodał.

Biden zacytował też Winstona Churchilla, który nazwał lądowanie w Normandii „najbardziej skomplikowaną operacją (wojskową) w historii”.

Czytaj więcej

Rocznica D-Day. Joe Biden: 80 lat temu żołnierze przeszli próbę stuleci

- Żołnierze, broń, samoloty, jednostki morskie czekały. Ostatecznie prezydent Dwight D. Eisenhower stwierdził, że okno (możliwości) jeśli chodzi o pogodę otworzy się 6 czerwca i wydał rozkaz o świcie, że alianci uderzą - kontynuował.

Joe Biden o uczestnikach D-Day: Wiedzieli, że mogą umrzeć, a jednak to zrobili

Biden podkreślił, że mężczyźni „z całej Ameryki” wzięli udział w operacji a szacunki aliantów mówiły, że 80 proc. z nich zgonie w ciągu kilku godzin.

- Byli odważni, odwaga i zdecydowanie ich sojuszników sprawiła, że się tym zajęto — dodał.

Prezydent USA oddał hołd „każdemu żołnierzowi, marynarzowi i pilotowi„ uczestniczącemu w lądowaniu w Normandii, w tym przedstawicielom mniejszości etnicznych i kobietom, które służyły ”pomimo niesprawiedliwych ograniczeń co do tego co mogą zrobić dla narodu".

O poległych w czasie operacji Biden mówił, że „blisko 10 tys. bohaterów jest pochowanych obok siebie". - To ludzie różnych ras, wiar, o różnym pochodzeniu, ale wszyscy służyli z honorem, gdy Ameryka najbardziej ich potrzebowała — dodał.

Biden mówił, że uczestnicy lądowania w Normandii wiedzieli, że możliwość śmierci jest realna, „ale i tak to zrobili”. Dodał, że wiedzieli, iż są rzeczy warte tego, by dla nich umrzeć „wtedy, teraz i zawsze”.

Joe Biden o wojnie Rosji z Ukrainą: Część starcia między dyktaturą a wolnością

Prezydent USA mówił też, że walka Ukraińców z rosyjską agresją „wyraża ducha D-Day”. Jego zdaniem wojna Ukrainy z Rosją jest „częścią niekończącego się starcia między dyktaturą a wolnością”. 

- Ukraina została najechana przez tyrana, walczą z niezwykłą odwagą, ponoszą ogromne straty, ale się nie poddają - podkreślił amerykański prezydent. Zapewnił też, że NATO i proukraińska koalicja międzynarodowa będzie trwać przy Ukrainie i nie porzuci jej.

Biden mówił też, że NATO jest „najwspanialszym Sojuszem wojskowym na świecie” i że jest „zdeterminowane bardziej niż zwykle, by zachować pokój”. - Izolacjonizm nie był odpowiedzią 80 lat temu i nie jest nią dziś - podkreślił.

W ostatniej części swojego wystąpienia Biden podziękował wojskom, które „wykonały swój obowiązek” w czasie D-Day i zaapelował do słuchaczy, by odpowiedzieli sobie na pytanie czy zrobiliby to samo „w godzinie próby”.

- Nie możemy pozwolić, aby to, co się tu stało, zaginęło w ciszy w nadchodzących latach. Musimy o tym pamiętać, upamiętniać to, musimy to przeżywać - podkreślił.

Biden mówił zebranym, że każde pokolenie musi zachowywać demokrację. Ponownie użył określenia, że jest to „próba stuleci„.  Na koniec powiedział, że współczesne państwa muszą być ”warte poświęcenia" poległych w czasie D-Day, by upamiętnić tych, którzy wówczas walczyli.

Uroczystości rocznicowe odbywają się na plaży Omaha. "Omaha" był to jeden z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii, a zarazem jeden z dwóch przydzielonych siłom USA. Plaża Omaha okazała się najsilniej bronioną ze wszystkich plaż szturmowanych w czasie lądowania w Normandii przez aliantów. 

Czytaj więcej

Lądowanie w Normandii. Inwazja, która musiała się udać

Macron odznaczył amerykańskich weteranów największej w historii świata operacji desantu morskiego najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym, Legią Honorową.

Przemawiając Macron zwrócił się do weteranów mówiąc, że przed 80. laty przybyli do Francji, by „uczynić ją wolnym krajem”. - I dziś jesteście tu znów, w domu — dodał.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia świata
Złoty wiek Ameryki. Dwight Eisenhower, cz. IV
Historia świata
Leopold Mozart - ojciec, który odkrył talent syna
Historia świata
Gdy świat zostawił Saamów samych
Historia świata
Feldmarszałek Hindenburg kontra kapral Hitler
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Historia świata
Krwawiący czarnoziem. Lwów, spleciona historia Ukraińców i Polaków