Rocznica D-Day. Joe Biden: 80 lat temu żołnierze przeszli próbę stuleci

Emmanuel Macron i Joe Biden biorą udział w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

Publikacja: 06.06.2024 14:09

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Macron odznaczył amerykańskich weteranów największej w historii świata operacji desantu morskiego najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym, Legią Honorową.

Przemawiając Macron zwrócił się do weteranów mówiąc, że przed 80. laty przybyli do Francji, by „uczynić ją wolnym krajem”. - I dziś jesteście tu znów, w domu — dodał.

Joe Biden mówi o „próbie wieków” jaką zdali żołnierze 80 lat temu

Tymczasem Joe Biden wspominał miliony Żydów zamordowanych w zorganizowanym przez niemiecką III Rzeszę Holokauście i miliony innych ofiar „krwawej wojny”.

- Hitler sądził, że demokracje są słabe i że przyszłość należy do dyktatorów — powiedział Biden.

- Tutaj, na wybrzeżu Normandii, doszło do walki między wolnością i tyranią - dodał.

Lądowanie w Normandii: Operacja D-Day

Lądowanie w Normandii: Operacja D-Day

PAP

O weteranach D-Day Biden mówił, że 80 lat temu przeszli „próbę stuleci”. - W imieniu amerykańskiego narodu, jest największym zaszczytem oddać wam hołd w Normandii raz jeszcze. Bóg was kocha — dodał.

Biden zacytował też Winstona Churchilla, który nazwał lądowanie w Normandii „najbardziej skomplikowaną operacją (wojskową) w historii”.

Czytaj więcej

Rocznica D-Day. Joe Biden: 80 lat temu żołnierze przeszli próbę stuleci

- Żołnierze, broń, samoloty, jednostki morskie czekały. Ostatecznie prezydent Dwight D. Eisenhower stwierdził, że okno (możliwości) jeśli chodzi o pogodę otworzy się 6 czerwca i wydał rozkaz o świcie, że alianci uderzą - kontynuował.

Joe Biden o uczestnikach D-Day: Wiedzieli, że mogą umrzeć, a jednak to zrobili

Biden podkreślił, że mężczyźni „z całej Ameryki” wzięli udział w operacji a szacunki aliantów mówiły, że 80 proc. z nich zgonie w ciągu kilku godzin.

- Byli odważni, odwaga i zdecydowanie ich sojuszników sprawiła, że się tym zajęto — dodał.

Prezydent USA oddał hołd „każdemu żołnierzowi, marynarzowi i pilotowi„ uczestniczącemu w lądowaniu w Normandii, w tym przedstawicielom mniejszości etnicznych i kobietom, które służyły ”pomimo niesprawiedliwych ograniczeń co do tego co mogą zrobić dla narodu".

O poległych w czasie operacji Biden mówił, że „blisko 10 tys. bohaterów jest pochowanych obok siebie". - To ludzie różnych ras, wiar, o różnym pochodzeniu, ale wszyscy służyli z honorem, gdy Ameryka najbardziej ich potrzebowała — dodał.

Biden mówił, że uczestnicy lądowania w Normandii wiedzieli, że możliwość śmierci jest realna, „ale i tak to zrobili”. Dodał, że wiedzieli, iż są rzeczy warte tego, by dla nich umrzeć „wtedy, teraz i zawsze”.

Joe Biden o wojnie Rosji z Ukrainą: Część starcia między dyktaturą a wolnością

Prezydent USA mówił też, że walka Ukraińców z rosyjską agresją „wyraża ducha D-Day”. Jego zdaniem wojna Ukrainy z Rosją jest „częścią niekończącego się starcia między dyktaturą a wolnością”. 

- Ukraina została najechana przez tyrana, walczą z niezwykłą odwagą, ponoszą ogromne straty, ale się nie poddają - podkreślił amerykański prezydent. Zapewnił też, że NATO i proukraińska koalicja międzynarodowa będzie trwać przy Ukrainie i nie porzuci jej.

Biden mówił też, że NATO jest „najwspanialszym Sojuszem wojskowym na świecie” i że jest „zdeterminowane bardziej niż zwykle, by zachować pokój”. - Izolacjonizm nie był odpowiedzią 80 lat temu i nie jest nią dziś - podkreślił.

W ostatniej części swojego wystąpienia Biden podziękował wojskom, które „wykonały swój obowiązek” w czasie D-Day i zaapelował do słuchaczy, by odpowiedzieli sobie na pytanie czy zrobiliby to samo „w godzinie próby”.

- Nie możemy pozwolić, aby to, co się tu stało, zaginęło w ciszy w nadchodzących latach. Musimy o tym pamiętać, upamiętniać to, musimy to przeżywać - podkreślił.

Biden mówił zebranym, że każde pokolenie musi zachowywać demokrację. Ponownie użył określenia, że jest to „próba stuleci„.  Na koniec powiedział, że współczesne państwa muszą być ”warte poświęcenia" poległych w czasie D-Day, by upamiętnić tych, którzy wówczas walczyli.

Uroczystości rocznicowe odbywają się na plaży Omaha. "Omaha" był to jeden z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii, a zarazem jeden z dwóch przydzielonych siłom USA. Plaża Omaha okazała się najsilniej bronioną ze wszystkich plaż szturmowanych w czasie lądowania w Normandii przez aliantów. 

Czytaj więcej

Lądowanie w Normandii. Inwazja, która musiała się udać

Macron odznaczył amerykańskich weteranów największej w historii świata operacji desantu morskiego najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym, Legią Honorową.

Przemawiając Macron zwrócił się do weteranów mówiąc, że przed 80. laty przybyli do Francji, by „uczynić ją wolnym krajem”. - I dziś jesteście tu znów, w domu — dodał.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia świata
Pervez Musharraf – generał generalny wykonawczy
Historia świata
Kują kotwicę jak dla wikingów. Repliki pozwalają lepiej zrozumieć dawne czasy
Historia świata
Żołnierz, który nienawidził wojny. Wieczny wędrowiec Dwight Eisenhower, cz. II
Historia świata
Paweł Łepkowski: Czy Stalin dał się oszukać Hitlerowi?
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Historia świata
Ostrożne przewidywania antropologów. Czy homo sapiens nadal rośnie?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży