19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 14.01.2025 11:48 Publikacja: 11.04.2024 21:00
Agnodike uważana jest za pierwszą lekarkę położną w starożytnych Atenach
Foto: Science History Images / Alamy Stock Photo/BE&W
Życie kobiet w starożytnej Grecji nie było łatwe. Już same narodziny dziewczynki często stawały się przyczyną rozczarowania całej rodziny, oczekującej zazwyczaj chłopca, który mógłby zostać dziedzicem i przedłużyć ród. Córka nie oferowała takich perspektyw, a w dodatku trzeba ją było odpowiednio uposażyć przed zamążpójściem. Dlatego przyjście na świat dziewczynki stawało się źródłem zmartwień zwłaszcza w rodzinach ubogich. Niestety, zdarzało się, że niezadowoleni rodzice sięgali po drastyczne środki, aby wyeliminować „problem”. Zjawisko dzieciobójstwa nie należało do rzadkości. Robotnik grecki w I wieku p.n.e. pisał z Aleksandrii do ciężarnej żony: „Proszę cię i upominam: dbaj o dziecko, a gdy tylko dostaniemy wynagrodzenie, poślę ci na miejsce. Jeżeli szczęśliwie urodzisz, jeżeli to będzie chłopiec, zostaw go przy życiu, gdy dziewczynka – porzuć”.
Twórcy komiksów o przygodach Galla Asteriksa mieli rację prześmiewczo umieszczając restauracje bufetowe w Imperium Rzymskim. Już w starożytności istniały bowiem działające przez cała dobę bary typu fast food.
Zdjęcie, na którym czterech facetów przechodzi przez jezdnię, opublikowane na okładce albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles, stało się prawdopodobnie najczęściej naśladowaną fotografią w historii.
Specjalistyczne interfejsy i programy komputerowe wykreowały dzisiejszą muzykę elektroakustyczną opartą na syntetycznie wytworzonych dźwiękach lub na elektronicznie przetworzonych dźwiękach naturalnych.
8 stycznia 1935 r. urodził się król rock and rolla, który w drugiej połowie XX w. na zawsze odmienił świat muzyki. Stworzył też kanon muzycznej kariery – w tym, co dobre i co fatalne. Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny.
„Sensacja – zaskakująca wiadomość lub niezwykłe wydarzenie budzące powszechne zainteresowanie; też: wrażenie wywołane taką wiadomością lub takim wydarzeniem” (Słownik języka polskiego, PWN). W archeologii, a już zwłaszcza podwodnej, krzewi się tendencja do nadawania każdemu odkryciu rangi odkrycia sensacyjnego.
Nawet wyborcy Koalicji Obywatelskiej nie akceptują uchwały rządu w sprawie ochrony przed aresztowaniem dla premiera Izraela Beniamina Netanjahu – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.
Ofiary są nie w Palestynie, tylko w Strefie Gazy, bo nie ma czegoś takiego jak Palestyna - powiedział poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Teofil Bartoszewski.
Sprawa rzezi wołyńskiej i ekshumacji pomordowanych Polaków jest na dobrej ścieżce. Niemniej wciąż potrzeba dobrej woli, zwłaszcza po stronie Kijowa. Szantaż i pogróżki znad Wisły temu nie pomogą. Potrzebna jest edukacja i wiele lat cierpliwości.
Król Karol III weźmie udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, poinformował Pałac Buckingham.
W kwietniu 2025 roku Fundacja Wolność i Demokracja wraz z ekspertami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z IPN, a także archeologami ukraińskimi rozpocznie prace ekshumacyjne w Puźnikach w Ukrainie.
Jeśli nagle list pana prezydenta zostaje opublikowany w Bloombergu i Times of Israel, to trzeba było dać taki sygnał - mówił w rozmowie z TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna, pytany o uchwałę przyjętą przez rząd ws. wizyty delegacji Izraela w Polsce w związku z obchodami 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
W czasie prac prowadzonych w krużgankach opactwa Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa odnaleziono malowidła pochodzące z końca średniowiecza. W tym jedno wyjątkowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas