Emigracyjny badacz imperialnych dziejów Gieorgij Wiernadski tak scharakteryzował istotę wzajemnych relacji, a raczej rywalizacji Moskwy z Pekinem: „Historia Eurazji to kolejne próby utworzenia państwa jednoczącego dwa kontynenty”. Natomiast historyk Michaił Heller uzupełnił diagnozę Wiernadskiego sentencją: „Nic nie zmienia się tak szybko, jak przeszłość”.
Początki oficjalnych stosunków międzypaństwowych
Pisane świadectwa kontaktów ruskich księstw z Państwem Środka datowane są na XIV w. Od 100 lat Ruś należała do imperium mongolskiego. Potomkowie Czyngis-chana podbili również Państwo Środka, sprawując władzę cesarską pod nazwą dynastii Yuan. Według dworskiej kroniki z 1329 r. Mongołowie nie czuli się pewnie na chińskim tronie, dlatego sprowadzili ruskich wojów. Byli to rekruci, których państwo Yuan przymusowo osadziło na zewnętrznych granicach. Wiadomo, że utrzymywali się z uprawy ziemi, mając status wojskowych osadników. Zgodnie z biurokratycznymi zasadami chińskiej administracji za ich los odpowiadał specjalny urząd. Z czasem ruski kontyngent wzmocniono, tworząc doborowy oddział gwardii pałacowej. Wraz z jednostką kipczacką (Połowców) i kaukaską (Alanów) był to trzeci pułk chroniący stolicę. Cieszył się zaufaniem, gdyż otrzymał honorowe miano „formacji słynącej z lojalności”. Wiadomo także, że ok. 1331 r. liczył 600 żołnierzy, a pekiński dwór zabiegał o powiększenie ruskiej kolonii. W 1332 r. sprowadzono kolejne 2,5 tys. brańców, wśród których znaleźli się nie tylko poborowi, ale także ich rodziny oraz 103 niezamężne dziewczęta.
Potomkowie Czyngis-chana podbili również Państwo Środka, sprawując władzę cesarską pod nazwą dynastii Yuan
Próby nawiązania oficjalnych stosunków międzypaństwowych podjęto w wieku XVI, gdy państwo moskiewskie uniezależniło się od mongolskiej ordy. Iwanowi IV Groźnemu zależało na odbudowie kontaktów z Chinami. Moskwa chciała zarabiać na pośrednictwie handlowym pomiędzy Europą i Azją. Za pośrednictwem angielskich kupców car zawarł traktat z królową Elżbietą I, którego owocem były angielskie misje handlowe. Na ich potrzeby wybudowano port w Archangielsku, a w stolicy powstała dzielnica zwana Niemiecką Słobodą. Dla moskwian wszyscy przybysze z Zachodu, niezależnie od narodowości, byli Niemcami, czyli niemymi heretykami. Z tej racji Słoboda była rodzajem odizolowanego getta. Prawosławnych poddanych cara pod karą policyjną obowiązywał zakaz utrzymywania kontaktów z europejskimi diabłami.
Przetarcie szlaków handlowych do Chin
Natomiast z mieszkańcami Państwa Środka rzecz miała się inaczej. O europeizacji Rusi moskiewskiej nie było mowy. Po 250 latach mongolskiego panowania dynastia Rurykowiczów oraz arystokracja bojarska poczuwały się do cywilizacyjnego pokrewieństwa z Azją. Między innymi dlatego Iwan IV usilnie zabiegał o przetarcie szlaków handlowych do Chin, organizując w tym celu dwie misje dyplomatyczne. Przez Kaukaz i Azję Środkową miały dotrzeć do Pekinu, lecz zakończyły się niepowodzeniem. Sytuacja zmieniła się wraz z podbojem Syberii.