Hyman Rickover zaliczany jest przez niektórych historyków do najwybitniejszych dowódców amerykańskiej marynarki wojennej XX wieku, który pochodził z terenów dawnej Rzeczpospolitej. Błędnie jednak określano datę jego urodzenia. W 2008 roku na łamach „Rzeczpospolitej” zmarły dwa miesiące temu były ambasador Izraela w Warszawie i przyjaciel Polski Szewach Weiss opublikował jeden z licznych swoich artykułów na temat pochodzących z terenów Polski Żydów.
Rodzi się Chaim Gdala
„W roku 1900 urodził się w Makowie Mazowieckim jeden z największych bohaterów amerykańskiej marynarki wojennej XX wieku. Był to przyszły czterogwiazdkowy admirał Hyman Rickover” – napisał. Dzisiaj z całą pewnością wiele not biograficznych tego wojskowego trzeba skorygować. To dzięki temu, że w oddziale Archiwum Państwowego w Pułtusku znajduje się akt urodzenia – napisany oczywiście w języku rosyjskim, opisujący okoliczności rejestracji noworodka. Jego treść podajemy za tłumaczeniem, które otrzymaliśmy od dr. Krzysztofa Wiśniewskiego, kierownika Oddziału w Pułtusku Archiwum Państwowego w Warszawie.
Czytaj więcej
Admirał Hyman Rickover opracował plany pierwszego na świecie okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym. USS „Nautilus” to jego dzieło
„Działo się w mieście Makowie 19 grudnia 1899 r. (data wg kalendarza juliańskiego, według gregoriańskiego 31 grudnia – dop. Krzysztofa Wiśniewskiego) o godzinie 11. Zjawił się Abram Rykower, robotnik, 24 lata, mieszkający w Makowie, w obecności świadków Rafała Jerozolimskiego, właściciela domu, lat 70, i Jachima Leszera, służącego bożnicy, 72 lat, mieszkających w Makowie, i przedstawił nam dziecię płci męskiej, stwierdzając, że urodziło się ono w Makowie 12 grudnia tego roku o godzinie 8 rano z jego ślubnej małżonki Ruchli Lei z domu Unger, lat 20. Dziecku temu przy obrzezaniu dano imiona Chaim Gdala. Akt ten stawającemu i świadkom został przeczytany i przez nas i przez świadków został podpisany. Ojciec nowo narodzonego niepiśmienny. Podpisał urzędnik stanu cywilnego, burmistrz miasta Makowa – podpis nieczytelny”.
Dr Krzysztof Wiśniewski zwraca uwagę, że według kalendarza gregoriańskiego Rykower przyszedł na świat 24 grudnia 1899 r., a nie, jak podawane jest w oficjalnych źródłach, 27 stycznia 1900 r. Dodaje, że zachowały się księgi metrykalne z Makowa Maz. od roku 1898, zatem trudno byłoby prowadzić badania genealogiczne jego rodziny.