Karol Marks – pruski agent

Twórca komunizmu był płatnym prowokatorem tajnych służb, a w jego pismach można było wyczuć silny niemiecki szowinizm. Gdyby tworzył w dzisiejszych czasach, zostałby uznany przez lewicę za rasistę.

Publikacja: 13.01.2022 15:29

Karol Marks (1818–1883), niemiecki filozof i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego i wsp

Karol Marks (1818–1883), niemiecki filozof i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego i współzałożyciel I Międzynarodówki

Foto: John Jabez Edwin Mayal

„Macie rodaka, którego zdolności przynoszą zaszczyt waszemu narodowi. To Dąbrowski. Przeczytałem jego pracę o ostatniej wojnie i doprawdy to najlepsza, nie ma wątpliwości, praca o tej kampanii" – mówił polskim posłom do pruskiego parlamentu wyraźnie podekscytowany generał Helmuth von Moltke, szef sztabu armii Prus. „Najlepsza praca", o której wspominał, to „Rys krytyczny wojny we Włoszech i Niemczech" napisany przez Jarosława Dąbrowskiego, polskiego konspiratora niepodległościowego, byłego carskiego oficera i zarazem byłego więźnia caratu. Moltke nie zdawał sobie sprawy, że nieco ponad rok później Dąbrowski będzie walczył przeciwko niemu pod Paryżem.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia świata
Dżihad: korzenie konfliktu
Historia świata
Kahina – berberyjska prorokini i królowa Aurès
Historia świata
Sukcesja apostolska pod znakiem zapytania
Historia świata
Argentyna: W piwnicy Sądu Najwyższego znaleziono 83 pudełka z zawartością z III Rzeszy
Historia świata
Co chcieli zrobić Niemcy w Teheranie?