Argentyna: W piwnicy Sądu Najwyższego znaleziono 83 pudełka z zawartością z III Rzeszy

Kilkadziesiąt pudełek zawierających nazistowskie materiały różnego typu zostało odnalezionych w piwnicy argentyńskiego Sądu Najwyższego. Materiały te zostały skonfiskowane w czasie II wojny światowej.

Publikacja: 12.05.2025 09:58

Materiały znalezione w piwnicy Sądu Najwyższego Argentyny

Materiały znalezione w piwnicy Sądu Najwyższego Argentyny

Foto: Corte Suprema de Justicia de la Republica Argentina/Handout via REUTERS

arb

83 pudełka trafiły do Argentyny z ambasady Niemiec w Japonii, w czerwcu 1941 roku, na pokładzie japońskiego parowca „Nan-a-Maru” – wynika z ustaleń argentyńskiego Sądu Najwyższego.

Argentyna w 1941 roku zatrzymała transport z ambasady Niemiec z Japonii

Transportem zainteresowały się argentyńskie władze, które obawiały się, że przesyłka z ambasady III Rzeszy w Japonii może zagrozić neutralności Argentyny w trwającej już wówczas wojnie światowej.

Od 1933 do 1954 roku, według Muzeum Holokaustu w Buenos Aires, do Argentyny wjechało 40 tys. Żydów uciekających przed prześladowaniami ze strony nazistów

Pomimo zapewnień niemieckiej dyplomacji, że pudełka zawierają przedmioty osobiste, argentyńskie służby celne dokonały przeszukania pięciu losowo wybranych pudełek.

W skontrolowanych pudełkach znaleziono pocztówki, zdjęcia i materiały propagandowe nazistowskiego reżimu, a także tysiące notatników należących do członków partii nazistowskiej. Argentyński sędzia zdecydował o konfiskacie materiałów i skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

Nie jest jasne, dlaczego materiały te zostały wysłane do Argentyny, ani to, jaką decyzję podjął w 1941 roku argentyński Sąd Najwyższy. 84 lata później pudełka odnalazły się w piwnicy Sądu Najwyższego, w czasie przeszukiwania jej zawartości w związku z planami stworzenia muzeum tego sądu.

Czytaj więcej

Tańce nad trumną

Muzeum Holokaustu w Buenos Aires zajmie się materiałami znalezionymi w piwnicy Sądu Najwyższego

„Po otwarciu jednego z pudełek znaleźliśmy materiał, który miał na celu (...) propagować ideologię reżimu Adolfa Hitlera w Argentynie w czasie II wojny światowej” – czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego Argentyny.

Po odnalezieniu pudełek z materiałami pochodzącymi z III Rzeszy przeniesiono je do pomieszczenia z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Sąd Najwyższy zwrócił się do Muzeum Holokaustu w Buenos Aires o współudział w inwentaryzacji i przechowywaniu znaleziska.

Eksperci zbadają odnalezione materiały pod kątem nieznanych dotąd aspektów Holokaustu, takich jak międzynarodowe sieci finansowe wykorzystywane przez nazistów.

Argentyna pozostawała neutralna w czasie II wojny światowej do 1944 roku, gdy zerwała relacje z przegrywającymi już wówczas wojnę państwami Osi. Jednak dopiero 27 marca 1945 roku, w ostatnich tygodniach wojny, Argentyna wypowiedziała wojnę Niemcom i Japonii.

Od 1933 do 1954 roku, według Muzeum Holokaustu w Buenos Aires, do Argentyny wjechało 40 tys. Żydów uciekających przed prześladowaniami ze strony nazistów w Europie. Argentyna pozostaje krajem Ameryki Południowej z największą społecznością żydowską.

83 pudełka trafiły do Argentyny z ambasady Niemiec w Japonii, w czerwcu 1941 roku, na pokładzie japońskiego parowca „Nan-a-Maru” – wynika z ustaleń argentyńskiego Sądu Najwyższego.

Argentyna w 1941 roku zatrzymała transport z ambasady Niemiec z Japonii

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Historia świata
Co chcieli zrobić Niemcy w Teheranie?
Historia świata
Jak Sokrates został skazany na karę śmierci. Cykuta godna filozofa
historia filozofii
Sokrates i sofiści: pomieszanie słów
Historia świata
„Niewola awiniońska”. Jak papieże nie odwiedzali Rzymu
Historia świata
Historia Krymu do prostych nie należy. Do kogo należał półwysep na przestrzeni dziejów?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem