Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.06.2025 08:54 Publikacja: 14.05.2025 21:00
„Chrystus wręcza klucze Królestwa Niebieskiego św. Piotrowi” – fragment fresku Pietra Perugino z ok. 1481 r.
Foto: museum vaticano
Kolegium kardynalskie może wybrać na papieża każdego ochrzczonego mężczyznę. To w zasadzie wszystkie wymagania stawiane kandydatowi. Nie ma znaczenia, czy ta osoba przyjęła święcenia kapłańskie, zasłużyła się pracą dla wspólnoty wiernych, a nawet czy jest praktykującym katolikiem. Od XIV w. kardynałowie wybierają papieży wyłącznie z własnego grona. Ale nie zawsze tak było.
Za pierwszego papieża, który wcześniej nie był kardynałem, uznaje się niepiśmiennego Żyda Shimona Bar Yonaha, nazwanego przez Jezusa z Nazaretu aramejskim słowem Kefas. Przez większą część swojego życia pracował ze swoim bratem And’rawasem nad jeziorem Genezaret. Kiedy Jezus rozpoczął swoją misję, rybak Szymon właśnie się ożenił i zamieszkał w domu żony w Kafarnaum. Z Ewangelii św. Marka dowiadujemy się, że Jezus uzdrowił tam teściową Szymona. Nie jest to jedyne potwierdzenie, że ów rybak miał żonę. W „I Liście św. Pawła do Koryntian” pojawia się znacząca w tej sprawie wzmianka, kiedy apostoł pyta: „Czyż nie wolno nam brać z sobą niewiasty-siostry, podobnie jak to czynią pozostali apostołowie oraz bracia Pańscy i Kefas?”. To jedno zdanie jest bardzo istotne dla całego późniejszego nauczania Kościoła. Pominę, że Apostoł Narodów potwierdza istnienie rodzeństwa Jezusa, co w sposób oczywisty zaprzecza dogmatowi o wiecznym dziewictwie Marii. Pomijam także, że Kefas, którego nazywamy „księciem apostołów”, jest dość lekceważąco dorzucony na końcu zdania, jakby dla Pawła nie miał większego znaczenia. Mamy natomiast potwierdzenie, że Piotr nie porzucił żony, kiedy poznał Jezusa i żył z nią i swoją rodziną wiele lat później. Obowiązujący w Kościele katolickim nakaz bezżeństwa w odniesieniu do kapłanów jest zatem nie tylko sprzeczny z nauczaniem Zbawiciela, ale też ze wzorem ustanowionym przez apostołów. Paweł z Tarsu, którego uważamy dzisiaj za inspiratora rewolucji chrześcijańskiej, nigdy nie zalecał celibatu. W „I Liście do Tymoteusza” pisał nawet, że „biskup powinien być nienaganny, mąż jednej żony”.
Idee etnicznej czystości znajdują entuzjastycznych wyznawców daleko poza granicami Europy. Nienawiść, wykuta w i...
Gdy w 1908 r. Antoni Fertner zagrał w pierwszym polskim filmie, miał już 34 lata. Jednak na prawdziwą sławę musi...
Stolica Chin wydaje się tak samo odległa jak kultura i język tego kraju. Nic jednak bardziej mylnego. Pod każdym...
Sukces lądowania w Normandii w czerwcu 1944 r. był bezpośrednim rezultatem dwuletniego procesu wyciągania wniosk...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
W 1951 roku eleganckie niegdyś Drezno było tylko cieniem dawnego miasta. Zaledwie kilka miesięcy przed kapitulac...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas